banner114

İsveç'te milli sporcumuz toprağa verildi

Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli güreşçi Kazım Ayvaz'ın cenazesi, İsveç'te toprağa verildi.

İsveç'in Helsingborg kentinde düzenlenen cenaze törenine, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitimi Daire Başkanı, dünya şampiyonu eski milli güreşçi Selçuk Çebi, Türkiye'nin Malmö Fahri Konsolosu Hakkı Uludağ, Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Barış Uçar ve şehirde yaşayan vatandaşlar katıldı. 

İsveç Milli Görüş Bölge Teşkilatına bağlı Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Barış Uçar, merhuma karşı son vazifelerini yaptıklarını belirterek, cenazeye katılan vatandaşlara teşekkür etti.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun taziyelerini ileten Çebi, "Türk sporuna ve Türk güreşine yıllarca önemli hizmetlerde bulunmuş, merhum Kazım Ayvaz'a Allah'tan rahmet; ailesi, sevenleri ve güreş camiamıza başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

Cenaze namazından sonra Ayyaz'ın madalyalarının bulunduğu Helsingborg Spor Tesislerinde aile taziyeleri kabul etti. 

83 yaşında hayata gözlerini yuman Kazım Ayvaz, 1958 yılında Macaristan, 1962'de ABD'de dünya şampiyonluğu, 1964 Tokyo Olimpiyatları'nda ise altın madalya kazanarak adını Türk güreş tarihine altın harflerle yazdırmıştı.

Üç çocuk babası Ayvaz, 1969'da güreşi bırakmasının ardından İsveç'te antrenörlük yapmıştı.

Fotoğraflar: Davut Çolak - ScanTurk (scanturk.com & http://xn--iskandinavya-m4g.net - https://iskandinavya.net

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6