Finlandiya'da siyahi futbolculara 'ırkçı' uygulama

banner54

İsveç'ten Finlandiya'ya dönen Finlandiya 1. Ligi Takımı Vaasan Palloseura'nın 6 siyahi futbolcusunun gümrükte renklerinden dolayı bekletilmesi ülkede 'ırkçılık' tartışmasına neden olduğu bildirildi.

Finlandiya'da siyahi futbolculara 'ırkçı' uygulama

Finlandiya devlet televizyonu YLE'nin haberine göre, bir hazırlık maçı sonrası İsveç'in Umea kentinden gemiyle Finlandiya'ya dönen Finlandiya 1. Ligi Takımı Vaasan Palloseura'nın (VPS) 6 siyahi futbolcusu gümrükte renklerinden dolayı bekletilerek kontrollerden geçirildiği bildirildi. Haberde, Vasa kenti liman gümrüğünde beyaz futbolcuların kontrol edilmeden geçmesine izin verilirken, üçü Finlandiya vatandaşı 6 siyahi futbolcunun bir kenara çekilerek bekletilmesi ülkede ırkçılık tartışmalarına neden olduğu belirtildi. 

Olaya sosyal medya hesabı Twitter'dan sert tepki gösteren takım kaptanı Sebastian Strandvall, ''Fin gümrük görevlileri beyaz olmayan siyah renkli futbolcuları bir kenara çekerek kontrol etti. Bundan utanç duyuyorum'' ifadelerini kullandı. 

YLE'ye açıklamada bulunan bir gümrük görevlisi ise, kendilerine iletilen bir şüpheliyi aradıklarını ve şüphelinin resmi bulunmadığı içinde sözkonusu futbolculara pasaport ve kimlik kontrolü yaptıklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6