FİFA'dan İsveç'e ağır darbe

İsveç 1. Futbol Ligi'nde birçok kulüp, FIFA'nın menajerlik sisteminde değişikliğine gidileceği uyarısının ardından sözleşmelerinde yeni kriterleri karşılayamayan futbolcularını satış listesine koydu.

FİFA'dan İsveç'e ağır darbe
 İsveç'in devlet televizyonu SVT'de yayınlanan habere göre, FIFA, futbolcuların ekonomik haklarının kulüpler haricindeki 3. şahıslar tarafından sahiplenilmesine imkan tanıyan mevcut menajerlik sisteminde 1 Mayıs'tan itibaren değişikliğe gidileceğini İsveç 1. Futbol Ligi'nde yer alan kulüplere yazılı olarak bildirdi. 
Bu uyarının ardından, ligde yer alan birçok takım, yeni kriterleri karşılayamayan sözleşmelerle transfer ettiği futbolcularını satış listesine koyduğunu duyurdu. Haberde, İsveç ve İskandinavya'da kulüplerin ekonomik yetersizlik nedeniyle birçok futbolcusunu sponsor şirketlerle ortaklaşa transfer ettiği ve menajerlik sistemine getirilecek yeni kriterlerin ardından İskandinav kulüplerinin zor günler geçireceği vurgulandı. 

İsveç Süper Ligi takımı Sundsvall'ın idari menajeri Urban Hagblom ise söz konusu durumun ardından bu tür kontratı bulunan futbolcuları satışa çıkarttıklarını belirterek, "Avrupa'nın büyük kulüpleri bu karardan etkilenmeyecek ama amatör ruhla ve dar bütçeyle yönetilen İskandinavya kulüpleri zarar görecek" ifadelerini kullandı.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6