EKOT: Filistinliler, İsrail'in FIFA'dan atılmasını istiyor

İsveç devlet radyosu EKOT, İsrail'in 'ırkçılığa kaçan baskıları ve Filistinli oyuncuların serbest dolaşımını engellemeye yönelik uygulamaları yüzünden FIFA'dan atılmasının gündem de olduğunu yazdı.

EKOT: Filistinliler, İsrail'in FIFA'dan atılmasını istiyor
 Haberde, FIFA'ya üye 209 ülkenin federasyonu, İsrail'in üyeliğinin askıya alınması konusunda 29 mayıs'ta oylama yapacağını belirtirken, Filistin Futbol Federasyonu'nun  İsrail'i 'ırkçılığa göz yummak' ve 'Filistinli oyuncuların serbest dolaşımını engellemek' ile suçladığı kaydedildi.
Filistin Milli Takım Futbolcusu Mohamed Saleh, EKOT'a yaptığı açıklamada, Ürdün'de ki  antreman ve futbol karşılaşmaları çerçevesinde her Gazze dışına çıkışında, gümrükte İsrail askerlerinin kendisine izin vermediğini ve 6-7 saat Ürdün sınırında bekleterek ırkçı uygulamalara maruz kaldığını belirtti.

Şuçlamalara İsrail Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, ''spora, siyasetin katılmaması gerektiği yönde'' cevap verdiği bildirildi. 

EKOT'un haberine göre, FIFA Başkanı Sepp Blatter'in İsrail'i FIFA'dan atılması oylmasında, İsrail lehine yoğun lobi çalışması yaptığına dikkat çekerken, buna rağmen Filistin Futbol Federasyonu'nun önergenin arkasında durduğunu belirtti.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6