banner180

12 dev kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu, UEFA karşı çıkıyor

İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 önde gelen futbol kulübü, UEFA'nın Şampiyonlar Ligi formatını reddederek "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir turnuva düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

12 dev kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu, UEFA karşı çıkıyor

Ligde toplam 20 takımın mücadele etmesi düşünülüyor.

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar duyuruldu.

Fransa ve Almanya birinci liginden herhangi bir takım ise konuya ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Açıklamada, en kısa sürede başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi'ne 3 takımın daha katılmasının beklendiği, kurucu kulüplerin birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu aktarıldı. Ayrıca kurucu kulüplere altyapı çalışmaları için toplamda 3,5 milyar euro ödeneceği, ancak bu paranın futbolcu transferinde kullanılamayacağı belirtildi.

Juventus Kulübü Başkanı Agnelli, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanlığı görevini bıraktı

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımı Juventus'un Başkanı Andrea Agnelli’nin Avrupa Kulüpler Birliği’nden (ECA) ayrıldığı bildirildi.

"Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir yapılanmaya giden 12 kulüpten biri olan Juventus'un doğruladığı belirtilen haberlere göre, Andrea Agnelli, ECA Başkanlığı ve UEFA yönetimindeki görevlerinden de istifa etti.

Yerel basına yansıyan haberlerde Juventus’un kurucusu olduğu Avrupa Süper Ligi’ne katılacağı kaydedildi.

Süper Lig'de 2 grupta 10 takım mücadele edecek

Turnuvanın detaylarına ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamada, 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

Süper Lig'in tepe yöneticiliğini Real Madrid kulübü başkanı Florentino Perez yapacak.

Macron, Boris Johnson ve UEFA'dan Süper Lig projesine ret

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Süper Lig projesine karşı çıkarak UEFA'nın konumunu desteklediğini duyurdu.

UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri de daha önce yayımladıkları ortak bildiriyle Süper Lig projesine karşı çıkmıştı. Gözler bugün yapılacak UEFA İcra Kurulu toplantısına çevrildi.

UEFA'dan yapılan açıklamada Süper Lig'e katılan kulüplerin kendi yerel, Avrupa ve dünya çapındaki tüm turnuvalardan gerçici süreliğine men edileceği, bu ligde oynayan furbolcuların da milli takımlarında görev yapamayacağı belirtilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6