banner180

Türk insanı Twitter'da en çok bu kelimeleri kullanıyor

Sosyal medyada Twitter ve Facebook'u o kadar fazla kullanıyoruz ki, neredeyse hayatımızdaki bütün duyguları orada paylaşıyoruz. Aslında toplum olarak iyi insanlar olsak da Sanal Alemde içinizde kalan bazı duyguları abartılı paylaşıyoruz. Twitter tarafından yapılan araştırmada en fazla kullanılan kelimeler nelerdir? Diye baktığımızda, ülkemizde NEFRET Kelimesi Twitter'da en çok kullanılan kelime olmuş.

Türk insanı Twitter'da en çok bu kelimeleri kullanıyor

Twitter Duygular Atlası çıktı. Evet, yapılan araştırma ile 2 milyona yakın kullanıcısı ile Türkiye Twitter'da en fazla 'Nefret' kelimesini kullanmış. İşte o harita Twitter özellikle son üç yılda Türkiye'de inanılmaz bir ivmeyle büyüdü ve ana haberleşme araçlarından biri hâline geldi. Tabii bu süreçte Twitter kullanıcıları mecrayı gündelik hayatlarının bir parçası hâline de getirdi. GonzoInsight'ın Zete için hazırladığı araştırmada, 2014 yılı boyunca Türkçe içerik paylaşan tüm Twitter kullanıcılarının ne tür duygulardan bahsettiği ortaya çıktı.

Nefret sıradağlar gibi uzanıyor
Yapılan araştırmaya göre 2014 yılında en çok sözü geçen duygu "nefret". Toplam 1.984.161 twitter kullanıcısı, ortalama 1,5'ar defa bir şeylerden nefret ettiğini yazdı. "Sıkılma", "korkma", "öfke" , "utanma", "mutsuzluk" gibi negatif duyguların da pozitif duygularla kıyaslandığında öne çıktığı görülüyor.

Diğer taraftan olumlu duygular içinde en çok öne çıkan duygu "aşk"..Aşık olduğunu söyleyenler" 1.034.879 twitte bu duygusunu dile getirdi. Ancak aşk zaman zaman alışveriş arzusuyla birlikte anılabiliyor. Örneğin "Aşık oldum" diyen kullanıcıların yüzde 10'u bu duyguyu ayakkabı, çanta ya da elbise gibi ürünler için kullanıyor.

Mutluluğun umutla bir ilgisi var
Umut ve mutluluk, umutsuzluk ve mutsuzluk da doğru orantılı şekilde artıyor. Umutsuz olan kullanıcıların yüzde 14'ü bu durumu gelecek beklentileriyle ilişkilendirirken, yüzde 11'i umutsuzluğun mutsuzluk getirdiğini söylüyor. Umutlu kullanıcıların yüzde 17'si gelecekten umutlu olduğunu söylerken, yüzde 15'i umudu, mutlulukla birlikte anıyor. Mutluluğun bir diğer kaynağı ise aşk. Mutlu olduğunu söyleyenlerin yüzde 14'ü, mutluluğunu aşık olmaya bağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6