Facebook'a Türk rakip!

Sosyal paylaşım sitelerinin yabancıların tekelinde olmasından rahatsız olan bir grup genç, kendi siteleri ile dünya devlerine rakip olmaya hazırlanıyor.

Facebook'a Türk rakip!
 Malatya’da bir grup genç, kendi imkanları ile yayına sundukları‘Simitsi.com’ adlı sosyal paylaşım sitesi ile dünya devi paylaşım sitelerine rakip çıktı.

ÜLKEMİZİ ONLARIN ELİNDEN ALACAĞIZ

Malatya’da 5 öğrenci, 9 aylık çalışma ve 4 aylık Ar-Ge sonrası yayına sundukları Türk yapımı sosyal paylaşım sitesi ile Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara meydan okudu. Öğrencilerden Muhammed Metin Gönültaş Facebook ve Twitter’in Türkiye’de 7’den 77’ye herkes tarafından bilindiğini belirterek,“Zamanla ülkemizi onların elinden alacağız” şeklinde konuştu.

Ünlü sosyal paylaşım ağlarının sürekli mahkeme kararları ile kapanmasından sonra bu siteyi yapmaya başladıklarını belirten Gönültaş, “Yabancı elinde olan Facebook ve Twitter’e karşılık Türklerin elinde olan bir site yapmak istedik. Daha önce Türkiye’de böyle bir girişimde bulunuldu, ancak yapılan çalışmalar diğer sitelerin birer klonu olarak ortaya çıktığı için pek tutulmadı” dedi.

Daha öncede böyle bir çalışma yapmak istediklerini ancak başaralı olamadıklarını belirten Gönültaş, “Çünkü yeniydik. Şimdi ise tasarım ve dizayn olarak her şeyi kontrol edebilecek seviyedeyiz. Ve tekrardan böyle bir site yapma yoluna girdik. Ve tasarımı çok güzel, kullanımı çok kolay bir sosyal paylaşım siteye yaptık. Simitsi.com görünüm olarak Facebook’a benziyor, çalışma sistemi de twitter gibi. Facebook ve twitterde olan her şey ‘simitsi’de var. Bazı içerik olarak da Facebook’tan üstün. Mesela facebook’ta 2 mb boyutunda resim eklenirken, simitsi’de biz onu 10 mb’a yükselttik. Facebook’ta arkadaş ekleme 5 binle sınırlıyken, bizde sınırsız takip etme olayı var. Bu daha da gelişecek inşallah. İddialıyız. Tam olarak tanınmamız için 4 yıllık bir zaman dilimine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Şu anda öyle bir kitleye sahip olacağımızı düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de de zamanla sitelerin oturacağını belirten Gönültaş sözlerine şöyle devam etti. “Facebook’a göre gelişmiş bir site olduğu için Türkiye’de de tutulacağına inanıyoruz. Facebook ve Twitter ülkemizde 7’den 77’ye herkes tarafından bilinir ve zamanla ülkemizi onların elinden alacağız. Şu an Malatya, Zonguldak, İstanbul’da kullanıcılarımız var. İleride Türkiye’de ve uluslar arası piyasada olmayı hedefliyoruz”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 02:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6