Facebook ve WhatsApp'tan kullanıcı bilgilerini paylaşmama kararı

banner54

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Facebook ve şirketin mesajlaşma servisi WhatsApp, kullanıcı verilerini ‘şimdilik’ Hong Kong makamları ile paylaşmayacağını açıkladı.

Facebook ve WhatsApp'tan kullanıcı bilgilerini paylaşmama kararı

Sosyal medya devi yaptığı açıklamada, Hong Kong hükümeti ve polis yetkililerinin kullanıcılar hakkındaki bilgi talebi başvurusunu askıya aldıklarını duyurdu.

Karar, Pekin karşıtı paylaşımları nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktan korkan Hong Kong sakinleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Karar, Çin'in Ulusal Güvenlik Yasası'nı onaylamasından sonra alındı

Facebook’un kullanıcı bilgilerini paylaşmama kararı, Çin hükümeti’nin Hong Kong'da uygulanması planlanan ve merkezi hükümeti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ile ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan Ulusal Güvenlik Yasası'nı onaylamasının ardından geldi.

Konuyla ilgili konuşan şirket sözcüsü, kararın uygulandığı süre içerisinde, Çin’in ulusal güvenlik yasasıyla ilgili "ileriye dönük değerlendirme" yapacaklarını belirterek, insan hakları uzmanlarıyla istişarelerde bulunacaklarını söyledi.

Sözcü ayrıca konuşmasında, "İfade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve insanların güvenliklerinden korkmadan kendilerini ifade etme haklarını destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

'Facebook'un kararı WhatsApp'ın engellenmesine yol açabilir'

Öte yandan dijital haklar grubu ProPrivacy de Facebook'un hamlesini "hem dijital gizlilik hem de insan hakları için bir kazanç" olarak nitelendirdi.

Fakat grup, bu hamlenin, Çin'in anakarasında olduğu gibi Hong Kong'da da WhatsApp'ın engellenmesine yol açabileceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6