banner198

Facebook'un gizli gözü sizi hep takip ediyor

Dijital Gelecek Hareketi isimli platformda yayınlanan bir yazıda, gözleri sosyal medya ağı Facebook’a çevirdi. İlgili yazıya göre Facebook yazarken pişman olduğunuz ve göndermeden sildiğiniz yazıları bile kaydettiği belirtildi.

Facebook'un gizli gözü sizi hep takip ediyor
 Sosyal medya devi Facebook üzerinde ortaya çıkan bir özellik kullanıcıları şaşkına çeviriyor. Siteyi kullanırken herhangi bir kutuya bir şeyler yazdınız fakat “gönder” tuşuna henüz basmadınız diyelim. Biraz düşündünüz, sonra yazdıklarınızı sildiniz. Bunu göndermenin, yayınlamanın uygun olmadığını düşündünüz. Pişman olup yazdıklarınızı silerek çıktınız. Hiçbir şeyin kaydolmadığını düşünüyorsunuz. Fakat bu esnada Facebook sizin tüm yazdıklarınızı kaydederek sunucularına yolluyor ve saklıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir video bu durumu daha da net bir şekilde ortaya koydu.


İlgili videoda Aral isimli bir kullanıcı, Facebook sitesini kullanırken ağ üzerinden gelen/giden veriyi izliyor. Bu esnada ileti kutucuğuna “Facebook bunu kaydedecek” yazıyor ve siliyor. Ardından structured_suggestion isimli dosyayı açıyor ve yazıp sildiği yazıların bu dosyanın içinde olduğunu ve verinin gönderildiğini görüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6