Bir hafta boyunca yaşanan sert hava koşulları İsveç'te kar yağışıyla etlili olurken, bunaltığı havaların yerini ayaz ve buzlanmalara bırakabileceği yanı sıra yağmurun etkisiyle kazalara neden olabileceği yönünde uyarılar yapıldı. 

Bu hafta istikrarsız bir hava bizi bekliyor. Pazartesi'ye kadar olan gece boyunca İsveç'in büyük bölümünde derin bir alçak basınç hakim oluyor. Güneyde rüzgar ve yağmur. Kuzeyde kar etkili olacak dendi.

SMHI, soğuk havanın hakim olduğu yollarda yağmur yağması sonucu buzlanma nedeniyle sarı uyarı yayınladı. Uyarılar Götaland, Svealand, kuzey Halland ve Norrland bölgeleri için yapıldı.

"Güneyde ise yağmur yağacak" diyen SMHI'da görev yapan meteorolog Lars Knutsson, havanın yoğuk olduğu ortamda yağmurun yollarda buzlanmaya neden olacağı yönünde ciddi uyarıların bulunduğu oldukça geniş bir alan var ifadeleri kullandı.

Soguk1

Fırtına olabilir

Pazartesi günü batı Götaland ve kuzey Halland'da yağmur, kar erimesi ve kuvvetli rüzgar, yollarda su birikmelerine, viyadüklerde yerel su baskınlarına neden olabilir. Batı kıyısında rüzgarlar o kadar kuvvetli olabilir ki fırtınaya dönüşebilir. SMHI, düşen ağaçlara ve "uçan cisim riskine" karşı da uyardı.

Lars Knutsson: Bölgede toplamda 30-50 milimetre arasında bir kalınlık olabileceği görülüyor ki bu normalde yağmur uyarısı için yeterli değil. Ancak yağmur karın üzerine yağacak ve zemin zaten don tutmuş durumda, dolayısıyla suyun akıp gitmesi zor olacak" dedi.

Akşamın ilerleyen saatlerinde alçak basınç Norrland üzerinde yükseliyor. Güneydeki Sundsvall'dan kuzeydeki Kiruna'ya kadar kar ve kuvvetli rüzgar bekleniyor.

SMHI, güneyde Örnsköldsvik'ten kuzeyde Umeå'ya kadar olan bölgede sabah 8 ile akşam 8 arasında turuncu bir uyarı yayınladı.

Kungsbacka'da bir çift evlerine giren hırsızlar tarafından bağlandı Kungsbacka'da bir çift evlerine giren hırsızlar tarafından bağlandı

Çarşamba günü yeni alçak basınç geliyor

Salı günü uyarıların çoğu ortadan kalktı. Ancak SMHI'ya göre, istikrarsız hava bu hafta da artı dereceler arasında dalgalanmalar, batı kıyısında hafif rüzgarlar ve Norrland'da karla devam edecek.

- Çarşamba günü yeni bir alçak basınçla karşılaşacağız. Görünüşe göre Götaland ve Svealand kar ve yağmurdan etkilenecek ve bu da yeni kar yağışı uyarılarına yol açacak.

Alçak basınçla birlikte ülkenin güney kesimlerinde sıcaklıklar yeniden sıfıra yaklaşıyor. Hafta boyunca da yollar kaygan olmaya devam ediyor.

Editör: Semihhan Aydemir