banner198
banner180

Yurtdışında oy verme işlemi başladı: İlk oylar bugün geliyor

Yurtdışında yaşayan yaklaşık 3 milyon 500 bin seçmen bugün sandık başına gidiyor. Yurtdışına kayıtlı Türk vatandaşlarının gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri başladı. Yurtdışı temsilciliklerindeki oy verme işlemleri 9 Mayıs’a, gümrüklerde ise 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar sürecek. YSK, Sudan’da sandık kurulmayacağını açıkladı. Yurtdışındaki seçmenler 46 gümrük kapısında oy kullanabilecek.

Yurtdışında oy verme işlemi başladı: İlk oylar bugün geliyor

Yurtdışı ve gümrüklerde, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için bugün oy verme işlemi başlarken, Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) çarpıcı bir karar çıktı. YSK, Sudan’da yaşanan olayların ardından bu ülkede kurulacak bir sandığı iptal etti. Sandık iptali nedeniyle Sudan’da seçim yapılamayacak. Sudan’daki temsilcilikte bir sandıkta 985 Türk seçmen oy kullanacaktı.

OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı ve 28'nci dönem milletvekili genel seçimleri için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının İstanbul Havalimanı'nda oy verme işlemleri başladı. Sandık görevlilerinin seçim yemini etmesinin ardından ilk oyu Avusturalya Sidney'den Ferhat Topuz (61) kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2023, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6