banner180

Türkiye seçimleri için, İsveç'te oy kullanma yeri ve tarihi belli oldu

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nde İsveç'te yaşayan vatandaşların da oy verebilmesi için hazırlıklar sürüyor.

Türkiye seçimleri için,  İsveç'te oy kullanma yeri ve tarihi belli oldu

 Cumhurbaşkanıığı seçiminde olduğu gibi bu seçimde de vatandaşlar Kistamässan'da oy kullanacak.

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği resmi facebook sayfasından yapılan açıklamada, '' 2015 Milletvekili genel seçimleri Kistamässan'da (Fuar Alanı - Torshamnsgatan 18, 164 40 Kista) 31 Mayıs 2015 tarihinde 10:00 - 19:00 saatleri arasında yapılacaktır'' ifadeleri yer aldı.

Bu arada Stockholm dışında ki hiç bir şehrede sandık kurulmayacağı ve Stockholm dışında oturanların da, Stockholm'e gelerek yukarda ki adreste oy kullanabilecekleri bildirildi

Buna göre yurtdışı seçmen kütükleri 14 Mart'ta asılacak. Seçmenlerin, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadığı öğrenmesinin en kısa yolu Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sayfasın www.ysk.gov.tr’dan sorgulama yaptırmak. Söz konusu isternet sayfasında Yurtdışı Seçmen Sorgulama’ya girecek olan seçmen, burada başta T.C. kimlik numarası olmak üzere istenen bilgileri doldurarak, kayıtlı olup olmadığını sorgulayabiliyor.

10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok tartışma yaratan yurtdışında randevulu oy verme sistemi bu seçimlerde uygulanmayacak.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 19:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf
Yusuf - 8 yıl Önce

bu sekilde katilim cok dusuk olur,en azindan göteborg ve malmöde de oy kulanilmaliydi

Veli DALBUDAK
Veli DALBUDAK - 8 yıl Önce

turkler sadece stockholm de mi oturuyor, diger sehirlerdeki vatandaslara haksizlik olmuyor mu ?

Mutlu ciftci
Mutlu ciftci - 8 yıl Önce

Aslinda zaten uygulanmak istenen sistem bu. Turk hukumeti kurt vatandaslarimizin isvec gibi ulkelerde daha yogun oldugunu biliyor ve böyle bir uygulamaya gidiyor. Ne kadar az oy gelirse hdp ye o kadar iyi diye dusunuyorlar. Ayni uygulamayi almanya, amerikada yapsinlar da göreyim. Bu sözum sana erdogan bey!..

yusuf Ayhan
yusuf Ayhan - 8 yıl Önce

Sadece 31 mayistami kuruluyor bu sandik bu Gun gelemeyenler ne olacak calisan var önemli isleri olup gelemeyen var

Sed
Sed @yusuf Ayhan - 8 yıl Önce

Pazar gunu ne is olacak Isvec'te

Mehmet
Mehmet - 8 yıl Önce

göteborg ta da olmaliydi, Malmö icin de iyi olurdu

SIRADAKİ HABER

banner6