Sosyal Demokratlara soğuk duş! Bir ayda 135 bin seçmen kaybetti

banner54

İsveç'te korona kriziyle birlikte oyları artan hükümeti elinde tutan Sosyal Demokratlar Partisi son yapılan anket araştırmalarına göre yüksek oy kaybı ile birlikte büyük düşüş yaşıyor.

Sosyal Demokratlara soğuk duş! Bir ayda 135 bin seçmen kaybetti

Korona kriziyle adeta yükselen dalga ile sörf yapan Sosyal Demokralar'ın yükselişi aynı hızda düşmeye başladı.

Demoskop'tan yapılan yeni seçim anketine göre, parti geçen ayki ankera oranla yaklaşık 135 bin seçmeni kaybetti.

Kaybettiği seçmen sayısının bir önceki ayla kıyasla yüzde 2,3 puan kaybına denk gelmesiyle iktidar partide ciddi bir gerilme olduğu görüldü.

Uzmanlara göre, koronavirüsle mücadele konusunda hükümetin ilk dönemdeki açıklamaları seçmen tarafından takdir toplarken, zamanla açıklamaların korona krizindeki etkilerinin olumsuz olması ve son zamanlarda ölüm oranlarının dünyanın zirvesine çıkması nedeniyle oy kaybı yaşandığı yönünde.

İsveç'te koronavirüs krizinde hükümetin atmaya çalıştığı yeni adımların önünde fazla engel olmadığı ve çalışmalarda yavaş kaldığı savunuluyor.

Hükümetin bir ay içinde 2,3 oranında oy kaybetmesinin normal olduğunu belirten uzmanlar, çıkışın anlık duygusal olduğu ve en az tekrar eski seviyesine çekileceği, krizle baş etme konusunda başarılı olunmazsa durumun daha kritik olacağı belirtiliyor.

MAYIS ANKET SONUÇLARI

HAZİRAN ANKET SONUÇLARI

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6