Merkel, İsveç Başbakanı Löfven'i Kabul etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan için uygulanan mali programın 4 ay uzatılmasına ilişkin, "Atina ile uzlaşılmış olması Yunan Hükümeti ile devam eden müzakereler için iyi bir başlangıç" değerlendirmesinde bulundu.

Merkel,  İsveç Başbakanı Löfven'i Kabul etti
 Merkel, resmi ziyaret için Berlin'de bulunan İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 
Yunanistan'la müzakereler konusunda son günlerde başarılan olayların "azımsanamayacak" olduğunu ama konunun tamamen başarılmadığını vurgulayan Merkel, "Biz hepimiz anlaşma konusunda muktedir olduğumuzu gösterdik" dedi.

Avro bölgesi ülkelerine sorunun çözümü için daha çok görev düştüğünü belirten Merkel, "Atina ile uzlaşılmış olması Yunan Hükümeti ile devam eden müzakereler için iyi bir başlangıç" ifadelerini kullandı.

Merkel, illüzyon görmediğini ama konunun devamının titizlikle tahkik edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Çünkü konu Avro ile alakalı olduğu için bu çok önemli" diye konuştu.

Yunanistan için uygulanan mali programın 4 ay uzatılmasına ilişkin tasarı Alman Federal Meclisi'ne (Bundestag) Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Schaeuble tarafından Salı günü sunuldu.

Bundestag'ın cuma öğleden önceki oturumda programın 4 ay uzatılmasını onaylaması bekleniyor.

-"Ticari ortağımız Rusya'yı dışlayamayız"

Başbakan Merkel Ukrayna'da devam etmekte olan krize de değinerek, "Avrupa Rusya'yı ticari partner olarak dışlayamaz, aksine enerji sektöründe güvenilir bir ilişki istiyor" değerlendirmesinde bulundu.


Rusya'nın ikinci dünya savaşından bu yana güvenilir bir partner olduğunu vurgulayan Merkel, Ukrayna krizinin başlangıcından bu yana Rusya ile aralarında ciddi rahatsızlıkların olduğunu ifade etti.

Rus devlet şirketi Gazprom, Avrupa'ya gaz geçişinde en önemli ülke olan Ukrayna'nın borçlarından dolayı gazı kesme tehtidinde bulunuyor.

Almanya ise gaz ihtiyacının üçte birinden fazlasını Ukrayna üzerinden gelen Rus gazıyla karşılıyor.

AJANSLAR
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6