Mehmet Kaplan'ı öven İsveçli Bakan Linç ediliyor

İsveç Kültür Bakanlığına getirilen Amanda Lind, önceden sosyal medya hesabından Şehircilik ve İletişim eski Bakanı Mehmet Kaplan'ı övdüğü için ağır eleştirilere maruz kaldı.

Mehmet Kaplan'ı öven İsveçli Bakan Linç ediliyor


İsveç Başbakanı Stefan Löfven'in dün Kültür Bakanlığına Yeşiller Partisinden Amanda Lind'in getirdiğini açıklamasının ardından büyük eleştiri aldı.

Amanda Lind'in 2016 yılında Türk STK'larının programına katıldığı gerekçesi ile istifa etmek zorunda kalan  Şehircilik ve İletişim eski Bakanı Mehmet Kaplan'ı bir süre önce sosyal medyada övdüğü ortaya çıktı.

Lind, Ingstram hesabından Yeşiller Partisi'nin ilk kahramanı Mehmet Kaplan yazmıştı. 

Parti arkadaşına yazdığı bu yorumu bile hazmedemeyen İsveç medyasından bazı kalemler Amanda Lind'in bakanlığa getirilmesinden 5 dakika sonra linç girişimine başladı.

Haberlerde, İsveç Milli Görüş Teşkilatı için ''Yahudi Düşmanı, Radikal İslamcı Nazi Örgütü'' İsveç Ülkü Ocakları içinde ''Irkçı Türk Örgütü Boz Kurtlar'' yazarak çirkin bir algı operasyonuna imza atıldı.  İftiralara devam eden yazılarda  Mehmet Kaplan'ın bu teşkilatlarla derin ilişkileri olduğu belirtildi. 

Ağır baskı ve eleştirilerin ardından kısa bir açıklama yapan Kültür Bakanı Amanda Lind, ''Mehmet Kaplan bir hata yaptı ve istifa etti. Ben Mehmet Kaplan'ın çevre için yaptığı çalışmalardan dolayı övdüm'' dedi. 

İsveç'te Şehircilik ve  İletişim eski Bakanı Mehmet Kaplan, Türk sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin davet edildiği bir iftar yemeğinde çekilen fotoğrafının İsveç medyasında “Irkçılarla yemek yediler” başlığıyla yayınlanmasının ardından 2016 yılında görevinden istifa etmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 16:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol Akdag de
Erol Akdag de - 11 ay Önce

Bazi seylerden gurur duymaklazim 60 li yillarda gelen cogu turk iscilerimiz sadece terzilik ve lokanta iscisi olarak calismistir .o gunden bu gune kadar cok sey degismistir ve artik ulusilmazi olan zor ve mumkun görulmeyen seyleri basariyla temsil etmekteyiz .Turk oldugum icin gurur duymusumdur herzaman .Simdi doktorlarimiz muhendislerimiz bakanlarimiz bile olmustur ve olmakta .Mutlu olmak lazim gurur ve destek göstermemiz gerek tabiki hic kimse kusursuz ve hatasiz degildir !!bilinen bir sey var meyve veren agac taslanir tabir bile olsa vatandaslarimiz öyle ve cogu irkcilik bile bir konu olmustur bu gundemde bile .destek ve arkadaslik insanlik ve yardimci olan kisiler tabiki sorulusmalda bunda bir yanlislik yoktur ama cevap önemli neden nicin vs

SIRADAKİ HABER