Meclis’ten devrim gibi adım: Siyasette kadına İsveç modeli

Kadın hakları denildiğinde akla ilk gelen ülkeler arasında İsveç başı çekiyor. Kadınlara oy kullanma hakkını daha 1718’de veren İsveç’te bugün hem parlamentodaki milletvekillerinin, hem de hükümetteki bakanların hemen hemen yüzde 50’si kadın.İşte…Kadın hakları dendiğinde model ülke kabul edilen İsveç şu sıralar Türkiye’de kadın siyaseti açısından gündemde. Kaynak: Meclis’ten devrim gibi adım: Siyasette kadına İsveç modeli - Ahmet Emin Yılmaz

Meclis’ten devrim gibi adım: Siyasette kadına İsveç modeli
 TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’ten öğrendik.

Dedi ki:

“Komisyon olarak İsveç Kalkınma Ajansı’yla bir çalışma yürütüyoruz. Bu proje siyasi liderlikte ve siyasetin karar alma mekanizmalarında kadınların çoğalmasını hedefliyor.”

Gerçekten de…

Meclis’te başlayan ve siyasette kadın konusunda İsveç modelini örnek alan çalışma, kadın siyasetinin geleceği açısından çok önemli.

Nitekim…

Gözgeç projenin sonraki aşamaları için şöyle düşünüyor:

“Biz milletvekili, belediye başkanı belediye meclis üyesi gibi siyasi görevlere gelmiş kadınların diğer kadınlara rehberlik ederek destek olmaları ve yolu açmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Bu noktada…

Taze bir örnek verdi:

“AK Parti Bursa İl Kadın Kolları kongremize Cumhurbaşkanımızın katılması onur verici olmakla birlikte kadınlara verdiği desteği gösteren önemli bir mesaj oldu.”

Şunu ekledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kadınları aktif siyasete soktu ve bu hareket AK Parti’de giderek kuralları belli, kurumsallaşan bir harekete dönüşerek büyüdü.”

Ardından…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı bu yolun önemli olduğunu vurgulayıp şuna dikkat çekti:

“Parti ana kademelerinde kadın sayısının artması, yerel yönetimlerde meclis üyeleri belirlenirken 3 kişiden 1’inin mutlaka kadın olması gerektiği önemli gelişmeler. Kadın belediye başkanlarımızın sayıları da artıyor.”

Ardından…

Kadın meclis üyeleri ve belediye başkanları sayısının daha da artacağı umuduyla dileğini dile getirdi:

“İstiyorum ki kadın milletvekili sayımız artsın. Örneğin AK Parti olarak Bursa’da 2 kadın milletvekiliyiz. İnşallah 3’e, 4’e çıkar.”
 

Kadın Kolları Siyaset Okulu gibi
 

Fazilet Partisi’nde İl Kadın Kolları Başkanlığı, parti kapatılınca kurulan AK Parti’de İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Kadın Kolları Başkanlığı yapan Emine Yavuz Gözgeç bugün Bursa Milletvekili olarak Meclis’te.

Kadın kollarını şöyle anlattı:

“Siyaset Okulu gibi çalışıyoruz. Her mahallede kadın başkanımız, her sandıkta 3 kadın görevlimiz, ilçe ve il yönetim kurullarında kadın üyelerimiz var.”

Evlerde kadınlarla sohbet ettiğini vurgulayıp “Tepeden bakan bir yaklaşımımız yok” dedi.
 

Üniversite'de 28 Şubat paneli
 

Uniak adıyla faaliyet gösteren Uludağ Üniversitesi’ndeki AK Partili gençler 28 Şubat’ın yıldönümünde dikkat çekici bir panel düzenlediler.

26 Şubat’ta UÜ Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılacak panelde Baş Ombudsman Şeref Malkoç ile 28 Şubat’ı anlatan İkna Odaları kitabı yazarı Gülşen Demirkol Özer konuşmacı olacaklar.
 

Bu da siyasetçi gözlemi: İYİ Parti Kestel’e en büyük ilgi kadınlardan
 

4.-yazi-icin-iyi-parti-kestel-mehmet-kaplan,-ali-ekber-can,-ayla-ozturk,-dr.-semra-gozde-bakir.jpgSiyaset bir yandan seçime hazırlanırken, bir yandan da yeni kurulan İYİ Parti kendine yeni bir taban bulmaya çalışıyor.

Bu noktada…

İYİ Parti Kestel İlçe Başkanı Mehmet Kaplan ve yönetiminden Ali Ekber Can, Ayla Öztürk ve Dr. Semra Gözde Bakır’la sohbet ederken, yeni tabanı kimlerin oluşturduğunu sorduk.

Geçmişte…

MHP Kestel İlçe Başkanı olarak tanıdığımız Kaplan’ın cevabı dikkat çekici oldu:

“MHP’deyken yönetici bulmak için birinin ayağına 50 defa gidip ikna etmeye çalışırdık. Şimdi insanların partiye katılmak için talepleri var ve bu talep çok fazla.”

Bu noktada…

“Halkın teveccühü çok fazla” diyen İYİ Parti Kestel İlçe Başkanı Mehmet Kaplan, 54 kişilik yönetime giremedikleri için kırgınlık bile yaşandığını söyledi.

Şunun da altını çizdi:

“Her partiden talep var, ilgi görüyoruz. Ama en büyük ilgi kadınlardan geliyor.”

Siyasete ilk kez İYİ Parti Kestel’de adım atan Dr. Semra Gözde Bakır ve Ayla Öztürk de bu ilginin yönetimdeki yansımaları.

Nitekim…

Dr. Bakır ilk kez katıldığı bir siyasi oluşumu tanımlarken “Burada bakış çok güzel. Kimlik ya da titr yok, herkesin görüşü mutlaka alınıyor” dedi.
 

Nilüfer’de İYİ Parti’ye deneyim transferi
 

5.-yazi-icin-iyi-parti-nilufer-ilce-baskani-osman-ucar-ve-sibel-kurdoglu.jpgMeral Akşener liderliğindeki İYİ Parti bir yandan teşkilatlanmayı sürdürürken, bir yandan siyasi transferlere devam ediyor.

Bu kapsamda…

Demokrat Parti’de Yıldırım ve İl Yönetim Kurulu üyeliği yapan, Kadın Kolları’nda çalışan, siyasetin çalışkan isimleri arasında yer alan Sibel Kurdoğlu’nun da İYİ Parti’ye katıldığını sosyal medya paylaşımıyla öğrendik.

İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Osman Uçar’la fotoğraf paylaşan Kurdoğlu, geçen hafta Nilüfer İlçe Yönetim Kurulu Üyesi seçilmiş.

Kaynak: Meclis’ten devrim gibi adım: Siyasette kadına İsveç modeli - Ahmet Emin Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6