banner180

Londra'ya İlk Müslüman Başkan

İngiltere'nin başkenti Londra'da belediye başkanlığı seçimlerini ilk kez Müslüman kökenli bir siyasetçi, Sadiq Khan kazandı

Londra'ya İlk Müslüman Başkan
 İngiltere'nin başkenti Londra'da belediye seçimlerinden zaferle ayrılan isim, resmi olmayan sonuçlara göre, İşçi Partisi adayı Sadiq Khan oldu. Khan, Müslüman ve Pakistan kökenli yoksul bir ailenin oğlu olmasıyla dikkat çekmişti. Muhafazakar ve zengin rakibi Zac Goldsmith'i hatırı sayılır bir oy farkıyla geride bırakan Khan, Londra'da seçilen ilk Müslüman kökenli belediye başkanı oldu. 

İki dönem boyunca Muhafazakar Parti'nin elinde olan belediye, Khan'ın yüzde 50'yi aşan oy oranının getirdiği zaferle İşçi Partisi'ne geçti. Babası otobüs şoförü olan Müslüman politikacı, İşçi Partisi'ndeki başarısını daha önce Tooting bölgesinde milletvekilliğine seçilerek taçlandırmıştı.

Kent ekonomisi ve ulaştırma ağları üzerinde denetim gücü, başkentte yapılıp yıkılacakların denetimi ve kararı gibi yetkilerin yanı sıra, Kahn, Britanya'nın en büyük polis teşkilatınının bağlı olduğu isim olma gücüne de sahip olacak. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 23:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6