banner198

Jimmie Åkesson: Büyüyoruz çünkü haklıyız

İsveç Demokratları (SD) oy oranlarında hızlı yükseliş devam ederken, ırkçı parti lideri "Büyüyoruz çünkü haklıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Jimmie Åkesson: Büyüyoruz çünkü haklıyız

Avrupa'da göçmen karşıtı politikalarıyla çıkış yakalayan sağ blok İsveç'te de yükselişini sürdürüyor.

Sosyal Demokratların yüz yıllık ezici üstünlüğünü kırmayı başaran İsveç Demokratları gelecek seçimlerde iktidar olmayı planlıyor.

İsveç Haber Ajansı (TT)'ye bir röportaj veren Jimmie Åkesson, "Büyüyoruz çünkü haklıyız. Büyüyoruz çünkü gerçeği birçok seçmenin anladığı şekilde anlatıyoruz" yorumunda bulundu.

Liberal demokrasinin özelliği hukukun üstünlüğü, serbest mahkemeler, bağımsız medya, insan hakları, azınlıkların ve sivil toplumun korunmasıdır. Asıl soru, bundan hoşlanmadığı şey.

Klasik liberal demokrasi modelini temsil ettiklerini belirten Åkesson, İsveç'teki sol liberaller, liberal demokrasiyle pek ilgilisi olmayan, ancak uzun vadede hukukun üstünlüğünü tehdir eden ve parçalanma yaratan özel haklara yol açan kültürel bir semokrasiyi temsil ediyor ifadeleri kullandı.

Kendi politikaları ve genel siyasi duruma değenin Jimmie, gelecek seçimlerde iktidar olmaları için her hangi bir engel olmadığını, insanların artık kendilerini daha iyi anlayarak hak verdiğini savundu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6