İsveç'te yeni hükümet kurma görüşmeleri başlıyor

İsveç'te 9 Eylülde yapılan genel ve yerel seçimler sonrası yeni hükümet kurmak için İsveç Başbakanı Stefan Löfven, umutlu olduğunu söyledi.

İsveç'te yeni hükümet kurma görüşmeleri başlıyor

Bugün Meclis Başkanı Andreas Norlén ile biraraya gelen Löfven, siyasi parti liderleri ile koalisyon görüşmeleri için sıcak bir ortam sağlandığını belirtirken, seçimlerden hemen sonra somut bir görüşme sağlanamadığını söyledi.

Löfven, hükümet krizini bittirmek için bir çok alternatifin bulunduğunu belirterek, blok siyasetinin bir tarafa bırakılmasını istedi. 

Öte yandan 9 Eylül'de yapılan genel ve yerel seçimlerde sağ ve sol blokların toplam oy oranları birbirine yakın olduğu için yeni koalisyon hükümetinin kurulmasının haftalar hatta aylar süreceği öngörülüyor.

Seçimde, Sosyal Demokrat Partisi yüzde 28,4 bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi yüzde 4,2 Sol Parti ise yüzde 8 oy elde etmişti. Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 19,8'ini almış, bloktaki Liberal Parti yüzde 5,5, Merkez Partisi yüzde 8,6 ve Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 6,4 oy toplamıştı. Aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranının yüzde 17,6'ya kadar yükselmesi dikkati çekmişti.

Seçim sonuçlarına göre sol blok 144, sağ blok 143 sandalye kazanmış, aşırı sağın ise 62 sandalyesi olmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6