banner146

İsveç'te Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilmiyor ?

banner54

Dünya'nın pek çok ülkesinde koronavirüsüne karşı mücadelede vatandaşların hareket özgürlüğünü kısıtlayan önlemler getirilirken, İsveç'te hala bir karantina uygulamasına gidilmemesi bir çok ülke yayın kuruluşları ve yetkili makamları tarafından eleştirilmeye devam ediyor.

İsveç'te Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilmiyor ?

Hükümet ve Halk Sağlık Dairesi tarafından, riskli grupların evlerinde kalmaları, zorunlu olmayan seyahat ve tatillerden kaçınmaları, 50'den fazla kişinin biraraya gelmemeleri gibi 'şiddetli tavsiyeler' yapılırken, restoranlar, ana okulları, temel eğitim okulları açık kalmaya devam ediyor.

Son olarak Stockholm'ün 81 yaşlı bakım evinden 29'unda korona vakasına rastlanması üzerine, yaşlı bakım evlerine yapılan ziyaretler yasaklandı.

 Vakaların yoğunlaştığı Başkent Stockholm gibi yerlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmamasının önündeki en büyük engelin 'vatandaşların hareket özgürlüğünü' garanti altına alan İsveç Anayasası ve hükümet kuruluş mevzuatı görülüyor. Hükümet ise koronovirüs ile mücadele edip, restoran, kafe ve barları kapatıp karantina uygulamak için diğer muhalefet partilerinin desteği ile daha fazla yetki istedi.

Hükümetin, vatandaşların özgürlüğünü garanti altına alan Anayasa'ya rağmen vatandaşların hareket özgürlüğünü kısıtlama yetkisi yok.

Bu durumda ''Madem neden Anayasa değiştirilmiyor? Sorusu akla gelebilir. Ancak İsveç Anayasası'nı değiştirmek sanıldığı kadar da kolay değil.

Vatandaşların özgürlüğünü garanti altına alan İsveç Anayasası'nın değiştirilebilmesi için, parlamentonun bu yönde iki defa karar alması ve iki karar arasında yeni seçim yapılmasını gerektiriyor.

Yani, parlamentoda bir anayasa değişikliği kararı alınsa bile, sonrasında seçime gidilmesi ve yeni oluşacak parlamentonun da aynı yönde bir karar alması gerekiyor. Böylece hızlı bir şekilde anayasaya aykırı bir değişiklik kararının alınmasının önüne geçilebilmesi amaçlanıyor.

Lund Üniversitesi kamu hukuku profesörü olan Titti Mattsson,İsveç devlet televizyonu SVT' ye yaptığı değerlendirmede, İsveç yasalarına göre ülkede bir sokağa çıkma yasağının mümkün olmadığını belirterek ''Hükümet oluşumunu belirleyen kurallara göre ülkenin bir bölümünde hareket özgürlüğünü kısıtlamak, yada bir bölgeyi ziyaret etmeyi yasaklamak için özel bir mevzuatın olması gerekir. Ayrıca vatandaşların ikamet yerlerini terk etme haklarının , sınır dışına çıkmaların ve yazlık yerlerine gitmelerinin yasaklanması konusunda da bir yasak var.

''Sosyal olarak tehlikeli bir enfeksiyonun orada yayıldığına dair bir şüphe varsa, bazen bir alanı karantinaya alma olarak yanliş adlandırılan, belirli bir alanı tanımlamak da mümkündür.

''Bu nedenle, Enfeksiyon Koruma Yasası, bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemek için hareket özgürlüğünü kısıtlayabilir. Ancak, Enfeksiyon Koruma Yasası, bu alanların ne kadar büyük olmasına izin verilebileceği konusunda net değil.'' dedi.

Halk Sağlığı Kurumu'nun hukukçuları da Enfeksiyonları Koruma Yasası'na dayalı tedbirlerin olasılığını araştırdıklarında, bireyleri karantinaya alabilmelerinin yanı ancak , sadece bir ev, okul veya benzeri gibi daha küçük alanları karantinaya alabilecekleri sonucuna vardılar.

Halk Sağlığı Dairesi epidemoloğu Anders Tegnell de İsveç'in biraz daha yumuşak çizgisinin, hangi önlemlerin alındığında, sürdürülebilirliğine duyulan ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek ''Birkaç ay boyunca devam edebilecek bir şeyden bahsediyoruz ve insanların kaldıramayacağı şeyleri yapamazsınız '' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 23:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Demirkiran
Ömer Demirkiran - 1 yıl Önce

kan man inte göra bara Stokholm tex här är siffran är stor

Ramazan Kavakli
Ramazan Kavakli - 1 yıl Önce

Yasalar insanların yaşaması ve ayakta kalmaları için olması gerekir

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6