İsveç'te Moderatlar hükümeti kurmak için görevlendirildi

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen, muhafazakar Moderat Parti Genel Başkanı Ulf Kristersson’u hükümeti kurması için görevlendirdi.

İsveç'te Moderatlar hükümeti kurmak için görevlendirildi

İsveç'te bir ay önce  yapılan genel ve yerel seçimlerden sonra, hükümet kurma çalışmaları devam ediyor. 

İsveç Meclis başkanı Andreas Norlen, muhafazakar Moderat Parti Genel Başkanı Ulf Kristersson’u hükümeti kurması için görevlendirdi. 

Kristersson’un hükümet kurma çalışmaları bir hafta devam edecek.  Bir hafta içinde hükümet kurulamazsa, Meclis Başkanı Norlen, İsveç Başbakanı Stefan Löfven'i hükumeti kurmak için görevlendirecek.

Öte yandan 9 Eylül'de yapılan genel ve yerel seçimlerde sağ ve sol blokların toplam oy oranları birbirine yakın olduğu için yeni koalisyon hükümetinin kurulmasının haftalar hatta aylar süreceği öngörülüyor.

Seçimde, Sosyal Demokrat Partisi yüzde 28,4 bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi yüzde 4,2 Sol Parti ise yüzde 8 oy elde etmişti. Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 19,8'ini almış, bloktaki Liberal Parti yüzde 5,5, Merkez Partisi yüzde 8,6 ve Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 6,4 oy toplamıştı. Aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranının yüzde 17,6'ya kadar yükselmesi dikkati çekmişti.

Seçim sonuçlarına göre sol blok 144, sağ blok 143 sandalye kazanmış, aşırı sağın ise 62 sandalyesi olmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6