İsveç'te hümet kurma girişimi

İsveç'ta ana muhalefet muhafazakar Moderat Parti, Hristiyan Demokrat Parti ile azınlık hükümeti kurmaya karar verirken, sözkonusu hükümet çarşamba günü mecliste güven oylamasına sunulacak.

İsveç'te hümet kurma girişimi

İsveç'te 9 Eylül genel seçimlerinden sonra hükümet kurulamadı. Sosyal Demokrat Parti ile Moderat Partisinin arka arkaya hükümet kurma girişimleri sonuçsuz kaldı. Meclis Başkanı Andreas Norlén, hükümet kurma işini tekrar Moderat Parti Genel Başkanı Ulf Kristersson'a verdi.

Kristersson, Hıristiyan Demokrat Parti ile biraraya gelerek azınlık hükümeti kurma çalışmalarına başladı. Sözkonusu hükümetin Çarşamba günü mecliste güven oylamasına sunulması bekleniliyor.

Sağ muhafazakar Center Partisi'nin desteklemediği azınlık hükümeti, sol partiler tarafından da desteklenmiyor. Çarşamba günü yapılacak oylamada Kristersson azınlık hükümetinin güven oyu almasının ihtimalinin çok düşük olduğu belirtiliyor. 

Öte yandan 9 Eylül'de yapılan genel ve yerel seçimlerde sağ ve sol blokların toplam oy oranları birbirine yakın olduğu için yeni koalisyon hükümetinin kurulmasının biraz daha süreceği öngörülüyor.

Seçimde, Sosyal Demokrat Partisi yüzde 28,4 bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi yüzde 4,2 Sol Parti ise yüzde 8 oy elde etmişti. Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 19,8'ini almış, bloktaki Liberal Parti yüzde 5,5, Merkez Partisi yüzde 8,6 ve Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 6,4 oy toplamıştı. Aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranının yüzde 17,6'ya kadar yükselmesi dikkati çekmişti.

Seçim sonuçlarına göre sol blok 144, sağ blok 143 sandalye kazanmış, aşırı sağın ise 62 sandalyesi olmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6