İsveç'te bir seçim barış içinde böyle geçti...

İsveç'te, 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimleri için hafta sonu 2 gün devam eden oy kullanma işlemi sona erdi. Türkiye'nin İsveç büyükelçiliği, parti temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin büyük çabaları ile barış içinde olaysız geçen seçimlerde toplam 12 bin 596 kişi oy kullandı.

Oy kullanmak isteyen binlerce kişi İsveç'in çeşitli bölgelerinden Kista Fuar'ına akın etti. İsveç'te seçim gününün iki olması ve sadece oy sandıklarının Stockholm'de kurulması nedeniyle birinci gün sandıklarda uzun kuyruklar oluştu. 

Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Ömer Kaya Türkmen, seçim sürecinin tam bir uyum  çerçevesinde devam ettiğini ve halkın katılımının 7 Haziran ki seçimlere oranla daha yüksek olduğunu dile getirdi. Kaya, barış ve dostluk içinde geçen seçim sonrası bütün parti yetkililerine ve sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür etti.

Oy kullanırken vatandaşların heyecanı kameralara yansırken, siyasi parti başkanları ve sivil toplum örgütleri kameralarımıza önemli ve uzlaşmacı açıklamalarda bulundu.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6