İsveç'te 2 aydır hükümet kurulamıyor

İsveç'te 9 Eylül'de yapılan seçimlerden sonra iki aylık dönemde hükümet kurulamadı.

İsveç'te 2 aydır hükümet kurulamıyor

Özellikle aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi'nin (SD)  kilit konuma gelmesi, hükümet kurulmasını zorlaştırıyor. Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Stefan Löfven'in koalisyon hükümeti kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanırken, ana-muhalefet muhafazakar Moderat Partisi Genel Başkanı Ulf Kristersson'unda hükümet kurma girişimleri sonuçsuz kaldı.

İki aydır hükümetsiz devam eden İsveç'te, Meclis Başkanı Andreas Norlén, bir sefer daha hükümet kurma işlemini Moderat Parti Genel Başkanı Ulf Kristersson'a verdi.

Kristersson'un Başbakanlığında kurulacak koalisyon hükümeti  Çarşamba günü mecliste güven oyu almak için milletbekillerinin görüşlerine sunulacak. Aşırı sağcı SD'nin destek verdiği Kristersson hükümetine sağ partiler Liberaller  ve  Merkez Partisi destek vermiyor. 

Muhafazakar Merkez Partisi Genel Başkanı Annie Lööf, ''Her zaman söylediğimiz gibi SD'nin destek verdiği bir hükümeti destekleyemeyiz'' ifadelerini kullandı. 

SD'nin dışında sağ koalisyon partilerden sadece Hristiyan Demokrat Partisi'nin destekleyeceği  Ulf Kristersson hükümetinin sol partilerin oyu ile de meclisten güven oyu almayacapına kesin gözüyle bakılıyor. 

Öte yandan 9 Eylül'de yapılan genel ve yerel seçimlerde sağ ve sol blokların toplam oy oranları birbirine yakın olduğu için yeni koalisyon hükümetinin kurulmasının biraz daha süreceği öngörülüyor.

Seçimde, Sosyal Demokrat Partisi yüzde 28,4 bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi yüzde 4,2 Sol Parti ise yüzde 8 oy elde etmişti. Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 19,8'ini almış, bloktaki Liberal Parti yüzde 5,5, Merkez Partisi yüzde 8,6 ve Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 6,4 oy toplamıştı. Aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranının yüzde 17,6'ya kadar yükselmesi dikkati çekmişti.

Seçim sonuçlarına göre sol blok 144, sağ blok 143 sandalye kazanmış, aşırı sağın ise 62 sandalyesi olmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6