banner198

İsveç Suudi Arabistan ile Askeri İşbirliği Anlaşmasını Uzatmıyor

İsveç, sosyal demokrat hükümetin 2005 yılında imzaladığı ve 2010 yılında merkez sağ iktidarın 5 yıllığına uzattığı "Suudi Arabistan ile Askeri İşbirliği Anlaşması"nı uzatmama kararı aldı.

İsveç Suudi Arabistan ile Askeri İşbirliği Anlaşmasını Uzatmıyor
 İsveç'in Expressen gazetesinin haberine göre, Başbakan Stefan Löfven'in anlaşmayı uzatma isteği, ortağı Yeşiller Partisi'nin koalisyonu bozma tehdidine takıldı ve Başbakan bunun üzerine  geri atmak zorunda kaldı.
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstroem'in Arap Birliği zirvesinde konuşmasının engellemesinden sonra gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen açıklama yapmayan Başbakan Löfven, bu akşam üzeri Ukrayna gezisine çıkmadan hemen önce, hükümetin "Suudi Arabistan ile askeri anlaşmayı sonlandıyoruz" bildirisini doğruladı.

Löfven, anlaşmanın uzaltılmamasına gerekçe olarak bu ülkedeki "insan hakları ihlallerini" gösterdi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin, askeri anlaşma uzatıldığı taktirde, koalisyonu hemen bozacaklarına dair kesin ve net ifadeler kullanmıştı.

İş çevrelerinin desteğiyle anlaşmayı uzatmak isteyen Başbakan Löfven'in, Dışişleri Bakanı Wallstroem'in Arap Birliği zirvesinde konuşmasının engellenmesinden sonra elinin zayıfladığı belirtiliyordu.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6