İsveç Sol Parti'den PKK, terör listesinden çıkarılsın kararı

İsveç Sol Partisi V’nin kongresinde partinin bundan sonra PKK’nin Avrupa Birliği’nin terör listesinden çıkarılması konusunda çalışmalar yürütmesi kararı alındı.

İsveç Sol Parti'den PKK, terör listesinden çıkarılsın kararı
 İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberine göre Sol Partisi V’nin kongresinde partinin bundan sonra terör örgütü PKK’nın Avrupa Birliği’nin terör listesinden çıkarılması konusunda çalışmalar yürütmesi kararı aldığı belirtildi.  PKK’nin AB terör listesinden çıkarılması konusunda V'nin aktif bir rol üstleneceği kaydedildi.

- Sol Parti protesto edildi

Öte yandan Örebro şehrinde dün yapılan Sol Parti Kongresi, 100 kişi tarafından protesto edildi. İsveç Somali Federasyonu tarafından organize edilen gösteriye İsveçli aktivistlerde katılarak, Sol Parti'nin Afrikalılar ve Müslümanlar hakkındaki yalan ve ırkçı içerikli videoyu sosyal medya sayfasında paylaşan İran asıllı milletvekili Amineh Kakabaveh'ın partiden ihraç edilmesini ve bir daha milletvekili olmaması gerektiği yönünde eylem yaptılar. Grup ellerinde, 'Sol Parti, İslamfobiyi durdur. Afrofobiyi durdur'' şeklinde pankart taşıdı.


Kakabaveh'in ırkçı paylaşımı

Kakabaveh, iki  hafta önce Norveçli ırkçı bir grubun video paylaşım sitesinden yüklediği sahte görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmış ve kamuoyunda büyük tepki almıştı. Videoda Somali'de dini bir sohbet sırasında çekilen görüntülerin, İsveç devlet televizyonu SVT'nin sahte logosu ve alt yazısıyla birlikte yayınlanarak bütün Müslüman ve Somalililer "Tecavüzcü, hırsız" gibi gösterilmişti.Tepkiler sonrası Sol Parti Kakabaveh'in çalışmalarını bir süreliğine ara vererek hakkında soruşturma başlattı. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6