İsveç İngiltere'nin AB'den çıkmasına kaygılı

İsveç Başbakanı Başbakanı Stefan Löfven, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını beklemediğini ve İngiltere'de iş yapan bin İsveç şirketi ile 100 bin İsveç vatandaşı için çözüm üreteceklerini belirtti.

İsveç İngiltere'nin AB'den çıkmasına kaygılı
Löfven, Maliye Bakanı Magdalena Andersson ile Stockholm'de bulunan başbakanlık konutunda İngiltere'nin AB'den ayrılma kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
İngiltere'nin AB’den ayrılma kararını beklemediğini belirten Löfven, "İngilizler AB'de kalsalardı onlar için çok önemli kazanımlar olacaktı. Bu karar İsveç açısından da kötü oldu. Zira İsveç berber çalıştığı bir ortağını kaybetti. İngiltere'de böyle bir karar çıkacağını beklemiyordum. İngiltere'deki bin İsveç şirketi ve 100 bin İsveç vatandaşı için yeni çözümler aramaya başlayacağız'' dedi.

Löfven'den sonra söz alan Andersson da AB ile İngiltere arasında yeni bir ticaret anlaşması yapılabileceğini ancak bu anlaşmanın hayata geçirilebilmesinin de uzun süreceğini söyledi. 

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının İsveç ekonomisine de etkileri olacağını belirten Andersson, İsveç ekonomisinin sağlam bir yapıda olduğunu ama gelişmelere göre yeni kanunlar çıkarabileceklerini ifade etti.

Öte yandan göçmen karşıtı politikaları ile bilinen aşırı sağ  parti İsveçli Demokratların (SD) lideri Jimmie Akesson yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını olumlu bulduğunu ve İsveç halkının da referanduma gitmesi gerektiğini savundu. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 21:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6