banner180

Irkçılıkla Suçlanan İsveçli Milletvekiline Suç Duyurusu

İsveç vatandaşı Somaliler Sol Parti'nin İran asıllı milletvekili Amineh Kakabaveh hakkında, Irkçılık'' yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak.

 İsveç vatandaşı Somaliler Sol Parti'nin İran asıllı milletvekili Amineh Kakabaveh'nin  kendilerini tacavüzcü ve hırsız gösterdiği için suç duyurusunda bulunacak.
Bugün suç duyurusu yapacağını söyleyen Rinkeby-Tensta Bölgesi Moderat Parti Temsilcisi Kahin Ahmed, Kakabaveh'in facebook sayfasında kendileri hakkında yaptığı, ''Irkçı'' paylaşımdan sonra tamamen milletvekilliğinden istifa etmesi gerektiğini belirterek, bunun arkasını bırakmayacaklarını ve halka; kin, nefret duygularını aşıladığı içinde hakkında suç duyurusu bulunacağını  söyledi.

Suç duyurusuna Linköping Somali Kadınlar Derneği ve Norrköping Afrikalılar Derneği'de destek verdiğini açıkladı.

Köşeye sıkışan Sol Parti'nin İran asıllı milletvekili Amineh Kakabaveh, ise hatasını önceden kabul ederek özür dilediğini ve başka bir görüş bildirmeyeceğini ifade etti. 

Öte yandan, geçen hafta Rinkeby Genç Somaliler Derneği  Kakabaveh hakkında Ayrımcılık Ombudsmanı'na (Diskrimineringsombudsmannen, DO) suç duyurusunda bulunurken,  onlarca İsveçli Somalilide, Örebro'da Sol Parti'nin kongresine katılarak Kakabaveh'i protesto etti. 

Kakabaveh, geçen hafta Norveçli ırkçı bir grubun video paylaşım sitesinden yüklediği sahte görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmış ve kamuoyunda büyük tepki almıştı. Videoda Somali'de dini bir sohbet sırasında çekilen görüntülerin, İsveç devlet televizyonu SVT'nin sahte logosu ve alt yazısıyla birlikte yayınlanarak bütün Müslüman ve Somalililer "Tecavüzcü, hırsız" gibi gösterilmişti.

Öte yandan Türkiye karşıtlığı ile de bilinen Kakabaveh, geçen ay PKK terör örgütünün İsveç'te terör örgütü listesinden çıkarılması için bazı milletvekilleri ile önerge hazırlamış, önerge mecliste reddedilmişti.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6