Hdp Eş Genel Başkanı Demirtaş İsveç'te

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Olof Palme Merkezi'nin davetlisi olarak İsveç'in başkenti Stockholm'de İsveç Dışileri Bakanı Margot Wallström ile bir araya geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Stockholm'de İsveç Dışileri Bakanı Wallström ile Başbakanlık Konutunda bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından ikili ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Türkiye'de ve Ortadoğu'daki sorunların çözümüne yönelik HDP'nin görüş ve düşüncelerini İsveçli politikacı ve sivil toplum örgütlerine anlatmak için geldiğini belirten Demirtaş, Türkiye'de barış görüşmelerinin yeniden başlamasını ve silahları her iki tarafın da susturması gerektiğini ifade etti.

 Demirtaş, "HDP olarak müzakerelerin kesildiği yerden başlatılmasını ve yürütülmesini savunuyoruz" dedi.

Kurulacak seçim hükümetinde yer almayı düşündüklerini açıklayan Demirtaş, parti olarak kurulacak seçim hükümetine bakan vereceklerini ve yapılacak seçimde de yüzde 20 oy oranını geçeceklerini iddia etti.

Wallström: Türkiye AB ve İsveç için önemli 

İsveç'le Türkiye arasında yakın ve stratejik ilişkilerin bulunduğuna dikkat çeken İsveç Dış İşleri Bakanı Margot Wallström de Türkiye'nin  terörizmle ve DAEŞ ile mücadelede AB'nin önemli bir partneri olduğunu vurguladı.

Ateşkesin bozulmasından dolayı son derece kaygı duyduklarını belirten Wallström, bölgede ki istikrarın tekrar kazınılması için "Çözüm Süreci" görüşmelerinin yeniden başlaması gerektiğini ifade etti.

- Demirtaş'a Avrasya grubundan protesto


Demirtaş ile Wallström'ün görüşmeleri sırasında Avrasya Derneği adına bir grup gurbetçi genç, başbakanlık binasının önüne gelerek basın açıklaması yaptı. Grbun adına açıklama yapan Ayla Yasemin Dağoğlu  terör örgütü PKK'nın saldırılarını kınayarak, Türk ve Kürtlerin kardeşliğine vurgu yaptı.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 21:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
erasmus ögrenci
erasmus ögrenci - 8 yıl Önce

Konusan kizin IQ cok zayif. onun icin fazla ders vermiyecem. HDP bir TURK partisi ve ben bu saten sonra onlara guveniyorum. cunku bu savas saray ve baskanlik sistem savasi ve baska birsey degil.

ve HDP pkk destkliyorsa neden silhalar dursun diyor ve neden baris mittingler yapiyor. Lutfen ve Lutfen avrupada yasiyanlar icin muhalefte olmak kolay birde gidin orda yasayin.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6