banner180

Göçmen Karşıtı Partinin Reklamı İsveç'i Karıştırdı‏

Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı İsveçli Demokratlar Partisi, metrolara verdiği reklamda, sokaklarda dilencilik yapanlar nedeniyle ülkeye gelen turistlerden özür diledi.

 SD, Stockholm'deki Östermalm Metro İstasyonu'nun duvarına verdiği reklamda, "Bizim en büyük problemimiz ülkemize organize olmuş çetelerin getirdiği dilenciler. Uluslararası çeteler insanımızın iyi niyetini suistimal ediyor. Hükümet de bu durumu seyrediyor. Sizlerden özür diliyor ve söz veriyoruz, 2018 yılında seçimleri kazanınca daha iyi bir İsveç ile karşılaşacaksınız'' ifadelerine yer verdi.
 
Reklam İsveç'teki merkez medyadan büyük tepki gördü. Reklam, sosyal medyada tepkilere neden oldu. Reklamın kaldırılması için sosyal medyada kampanyalar başlatılırken, Stockholm Belediyesine de şikayet maillerinin yağdığı bildirildi.
İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, İsveç sokaklarında Romanya ve Bulgaristan'dan gelerek dilenenlerin sayısının 4 bin 200 civarında olduğu belirtildi.

- Göçmen Karşıtı Parti Oylarını artırmayada devam ediyor.

Öte yandan İsveç Kamuoyu Araştırma Şirketi  Nyheter Idag/Sentio son araştırmasında, göçmen karşıtı İsveçli Demokratlar Partisi'ne desteğin yüzde 23,3'e çıktığı belirtildi. Geçen yıl yapılan genel seçimlerde göçmen karşıtı parti yüzde 12 oranında oy almıştı. 
 Ankete göre, ana muhalefet sağ liberal partinin oy oranı yüzde 20,8 olurken, göçmen karşıtı parti 23,3'lük oy oranıyla ülkenin 2. büyük partisi oldu. İktidarın en büyük partisi sosyal demokratların oy oranı ise ankete 24,1 olarak yansıdı.

ORHAN KARAN/ATİLA ALTUNTAŞ

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6