banner180

AK Parti'nin anayasa teklif tarihi belli oldu

AK Parti yeni anayasa için yol haritasını belirledi. Önceki anayasa komisyonuna verdiği teklifi revize ederek bir ay sonra açıklayacak

AK Parti'nin anayasa teklif tarihi belli oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında önceki gün toplanan ve yaklaşık 9 saat süren AK Parti MKYK'nın öncelikli gündem maddeleri anayasa, terörle mücadele, AB ile yürütülen mülteci ve vize müzakereleri oldu. Yeni anayasa ele alırken Davutoğlu, AK Parti içinde oluşturulan anayasayı komisyonuna dikkat çekip, "Komisyon çalışmalarını hızlandırsın, bir ay içinde tamamlasın. Anayasa Mutabakat Komisyonu çalışır, çalışmaz bilmiyorum ama biz hazırlıklarımızı yapalım. Bir dahaki toplantıda teklifi değerlendirelim" talimatı verdi. MKYK'da belirlenen takvime göre, AK Parti önceki dönem kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na verdiği anayasa önerisini revize edecek. Uzlaşma Komisyonu sırasında üniversite, STK ve sivil kuruluşların görüş ve önerileri dikkate alınacak. Revize edilen metin MYK ve MKYK'da ele alınacak ve bir ay sonra kamuoyu ile paylaşılıp tartışmaya açılacak. Metin, TBMM Başkanlığı'na da sunulacak. Ortaya çıkan metin üzerinde MHP, CHP ile yola devam edilebilir mi diye bakılacak. Olmuyorsa AK Parti tek başına yoluna devam edecek. Meclis tatile girmeden yani temmuzdan önce metnin komisyondan geçirilip geçirilmeyeceği gelişmelere göre kararlaştırılacak.

'HER ŞEY KONTROL ALTINDA'


İçişleri Bakanı Efkan Ala da Güneydoğu'daki bazı mahallelerde devam eden ve yeni başlatılacak operasyonlar hakkında bilgi verdi, soruları yanıtladı. Ala, terör örgütü PKK ve uzantılarının 21 Mart Nevruz kutlamalarına dönük bazı hazırlık ve planlarının bulunduğunu, bunların hepsini bildiklerini belirterek, "Bu çerçevede tüm önlemleri alıyoruz. Terör örgütü halkı sokağa dökmeye çalışacak. Ancak halk bunlara itibar etmiyor. Daha önce yaptıkları çağrılar sonuçsuz kaldı" mesajı verdi.

Sabah
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6