Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ses hızını aşabilen sessiz ticari uçaklar üretmesi için teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin’i görevlendirdi.Ön tasarımını yapması için NASA’dan ilk aşamada 20 milyon $ alacak olan Lockheed Martin, ‘’Ses Hızını Aşan Sessiz Ticari Teknoloji’’ programı ile yüksek hızlarda modern teknoloji kullanılarak önlenemeyen rahatsız edici ses ve titreşimi absorbe eden ticari uçaklar geliştirmeyi hedefliyor.

Ses hızını aşabilen uçakların geliştirilmesinde karşılaşılan en büyük problem olarak gürültü kirliliği gösteriliyor.

"NASA uçuş sistemlerini daha hızlı hale getirebilmenin yanında çevreci, güvenli ve sessiz kılabilmek adına da gece gündüz çalışıyor" diyen NASA başkanı eski astronot Charles Bolden, söz konusu teknolojinin yolcu uçaklarına da uygulanacağını açıkladı.

ABD ordusunun bel kemiği olan ve son olarak beşinci nesil F-35 savaş uçaklarını geliştirip üreten Lockheed Martin, dünya çapında gelirlere oranla en büyük savunma sanayi şirketi olma özelliğini taşıyor.

DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ GÜRÜLTÜLÜ

Dünyada şu ana kadar üretilenler arasında ses hızını aşabilen iki uçak bulunuyor. Bunlardan birincisi Moskova’dan Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’ya güvenli bir uçuş gerçekleştiren Soviet Tu-144, ikinicisi ise Londra-New York uçuşunu üç buçuk saatten kısa bir sürede tamamlayan İngiliz-Fransız ortak yapımı Concorde.

İngiliz-Fransız ortak yapımı Concorde, Londra-New York arasını üç buçuk saatte uçuyor. NASA’nın 2017 yılı bütçesinde yer yerdiği proje, ses hızı aşıldığında oluşan ve gök gürültüsü kadar şiddetli olan gürültü kirliliğini azaltabilmenin yanında, aynı zamanda yakıt tasarrufu yapmayı da hedefliyor.

Projenin ilk test uçuşlarının NASA’nın bütçesine bağlı olarak 2020 civarında yapılması planlanıyor.

Editör: İsveç Gündemi