Yumurtacılar tazminat talep ediyor

Almanya, Hollanda, İsveç ve Belçika'da çiftlik hayvanlarda kullanılması yasak olan Fipronil adlı böcek ilacının yumurtalarda tespit edilmesinin ardından bu durumdan etkilenen çiftçilere tazminat ödenmesi istendi.

Yumurtacılar tazminat talep ediyor
Almanya Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Udo Hemmerling, Fipronil’in, yasal olarak hayvanlarda kullanılmasına izin verilen bir dezenfektan maddeye karıştırılmasının dışardan hizmet sunan bir işletmenin açık hatası olduğunu belirterek, federal hükümetin ve eyaletlerin bu olayı hızlı şekilde aydınlatmasını talep etti.
Almanya genelinde yumurtalarda Fipronil maddesinin tespit edilmesinden dolayı 4 tavuk tesisinin kapatıldığını, diğerlerinde de incelemelerin sürdüğünü hatırlatan Hemmerling, bu tesislerin günde yaklaşık 4 bin Euro zarara uğradığını ifade etti.

 
Hemmerling, bu olaya sebebiyet verenlerin zararı karşılaması gerektiğini vurgulayarak, “Etkilenen çiftçilere tazminat ödenmesi lazım” dedi.

Bu arada Fransa Tarım Bakanlığı, Hollanda’da ortaya çıkan ve tüm Avrupa’ya yayılan zehirli yumurtalarla ilgili soruşturma başlattığını ve ülkede dağıtıma çıktığının belirlenmesi durumunda derhal tedbir alınacağını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6