Sauna'ya girenler daha uzun yaşıyor...

Yeni yapılan bir araştırmada Geleneksel Fin Hamamı” ya da bilenen adıyla Sauna'ya girenler, girmeyenlere göre daha uzun yaşadıkları ortaya çıktı.

Sauna'ya girenler daha uzun yaşıyor...
 Dagens Nyheter gazetesi JAMA Uluslararası İlaç şirketinin yaptığı savuna üzerine yeni bir araştırmayı yayınladı. Araştırmada 2300 kişinin 20 yıl üzerinden incelenmeye alındı. Deneklerin yarısının düzenli savuna'ya  girdiği belirtirken yarısınında savuna'ya girmeyenlerden oluştuğu kaydedildi. 20 yıl sonunda savuna'ya girenlerin, savuna'ya  girmeyenlerden yüzde 40 oranında daha fazla yaşadığı ortaya çıktı.
Sauna, terleme yoluyla vücuttan toksik maddelerin atılmasını ve ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağladığına dikkat çeken araştırmacılar, saunadaki sıcak ve kuru hava ile aniden karşılaşmanın doğrudan etkisi, kalp ve dolaşım sistemini etkilediğini ifade etti.

Sauna ortamında cildin kan dolaşımında % 5-10, kalp kan atımında % 60-70 oranında artış olduğunu ifade eden araştırmacılar, ''sıcaklıktan kasların  gevşeyerek rahatlar, yorgunluk ve stres ortadan kalkar'' şeklinde konuştu.

ATİLA ALTUNTAŞ/İSVEÇ GÜNDEMİ
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6