Salmonella salgını yayılıyor! İsveç'te dört vaka tespit edildi

İngiltere'de birkaç kişi salmonella hastalığına yakalandıktan sonra yıllardır özellikle çocukların tükettiği çikolatalı yumurtaların satışı durduruldu.

Salmonella salgını yayılıyor! İsveç'te dört vaka tespit edildi

Araştırmalara göre, İsveç'te dört çocukta çikolatalı yumurtadan bulaştığı tespit edilen vaka yaşandı.

Ulusal Gıda İdaresi'nden Mats Lindblad, bir süredir devam eden uluslararası bir salgın olduğunu söyledi.

Belçika'daki bir çikolata fabrikasında meydana gelen bir kaza sonrasında ortaya çıkan salmonella adındaki hastalık yaygınlaşıyor.

Ulusal Gıda İdaresi, şu anda Avrupa'da bir salmonella salgınının devam ettiğini ve İsveç'te bu yıl şimdiye kadar dört vakanın keşfedildiğini belirtti. Hastalanan herkesin ortak özelliği çikolatalı yumurta Kinder'ı yemiş olmalarıdır dendi.

"Etkilenenlerin çoğunlukla çocuklar olduğunu ve muhtemelen nispeten zor bir varyant olduğunu, birçoğunun hastaneye yatırılması gerektiğini" belirten Ulusal Gıda İdaresi enfeksiyon kontrol koordinatörü Mats Lindblad mevcut salgının sıradan salmonelladan daha ciddi olduğunu belirtti.

Hastalık vakaları Belçika'daki bir çikolata fabrikasına kadar takip edilebiliyor ve Ulusal Gıda İdaresi şu anda yumurtaların haritasını çıkarmak için çalışıyor. Yetkili makam şu anda ülkede kaç tane salmonellalı çikolatalı yumurta olduğunu bilmiyor.

Mats Lindblad, "Fabrikadan İsveç'e kaç tane ürün teslim edildiğini tahmin etmek mümkün değil. Şu anda bilmiyoruz ama İsveç'in diğer ülkelere göre daha az vakaya sahip olduğu söylenebilir" dedi.

Yumurtaları haritalamak

Ulusal Gıda İdaresi, İsveç'e teslim edilen yumurtaların kaçının Belçika'daki fabrikadan geldiğini belirlemek için fabrika ve İsveç perakende zincirleriyle temasa geçti.

Avrupa'da toplam 125 vaka doğrulandı, ürünlerin yaklaşık yarısı geri toplandı. Birleşik Krallık'ta tespit edilen durum sonrasında ürünlerin geri toplatılmasına karar verilirken, İrlanda ve Fransa'da da ürünler toplatıldı.

Mats Lindblad, şu anda İsveç'teki Kinderäggen'i toplamanın uygun olmadığına inanıyor çünkü Belçika'daki belirli fabrikadan kaç çikolatalı yumurta geldiği belli değil.

Lindblad, "Sonuçları bekliyoruz ve umuyorum ki yakında Belçika'daki bu fabrikadan İsveç'e ne kadar ürün geldiği tespit edilir" ifadeleri kullanarak İngiltere kadar çok ürün olmadığını da sözlerine ekledi.

Kinder'ın sahibi olan Ferrero Scandinavia konuya dair BBC'ye yaptığı açıklamada: "Gıda güvenliği konularını çok ciddiye alıyoruz ve bunun için içtenlikle özür diliyoruz" ifadeleri kullandı.

Salmonella nedir?

Salmonella, Enterobacteriaceae familyasında yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir. Yaklaşık 2000 alt tipi insanlarda hastalığa neden olur. Salmonella typhi  (tifo) ve Salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak adlandırılan ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir. Bunların dışında kalan salmonella alt tipleri non-tifoidal salmonellalar olarak adlandırılır.

Nasıl Bulaşır?

 • Kaynağı bilinmeyen, kontamine (bakteri bulaşmış olan) suların içilmesi ve kullanılması,
 • İnsan ve hayvan atıklarının uygun şekilde bertaraf edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması,
 • İçme ve kullanma sularının yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir.
 • Salmonella taşıyan ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar,
 • Pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, peynir,
 • Kontamine (kirli) çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir.
 • Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra,
 • Özellikle yılan, kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir.
 • Bakteri hasta insanlardan diğer insanlara da bulaşabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Salmonella bakterisinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal, ateş, bulantı, kusma ve karın krampları şeklinde hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir. Bazı kişilerde, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder.

Tanısı Nasıl Konur?

Salmonella enfeksiyonlarının kesin tanısı dışkı, kan, idrar ve enfeksiyon odağından alınan kültürde Salmonella türlerinin izole edilmesiyle tanı konulur.

Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın tedavisi etkene yönelik olarak hekim tarafında uygun antibiyotik ve destek tedavisi ile yapılmaktadır.

Hastalık belirtisi gösteren kişilerin derhal hekime başvurmaları gerekmektedir.

Nasıl Korunuruz?

Salmonella bakterisi suların iyi klorlanması, kaynatılması, gıdaların iyi pişirilmesi ve pastörizasyona dayanıksızdır. Bu nedenle korunma amacıyla;

Güvenilir su kullanımı;

 • İçme ve kullanma suyu olarak klorlanmış şebeke suyu tercih edilmeli,
 • Kaynağı bilinmeyen ve klorlanmamış suları tüketmemeli,
 • Zorunlu durumlarda 10 dakika kaynattıktan sonra kullanılmalıdır.

Kişisel hijyen kuralarına uyum ve el yıkama alışkanlığı;

 • Eller yemekten önce ve sonra mutlaka su ve sabunla yıkanmalı
 • Eller tuvaletten önce ve sonra mutlaka su ve sabunla yıkanmalı
 • Civciv ve ördek yavrularının bağırsaklarında taşınan salmonella, hayvanın çevresi ve tüm vücut yüzeyinde bulunabilir.
 • Sadece tutma, sarılma ile de bakterilere maruz kalınabilir. Sürüngenler de (kaplumbağa, iguanalar, kertenkele, vb) salmonella taşıma olasılığı fazla olan hayvanlardır. Evcil de olsa tüm hayvanlar ile temastan sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalıdır.

Güvenilir gıda tüketimi;

 • Çiğ ya da az pişmiş yumurta, et veya kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri ve pastörize edilmemiş süt gibi yüksek riskli gıdalar iyice pişirildikten sonra tüketilmeli,
 • Çiğ yumurta ile yapılan ev yapımı soslar ( mayonez vb.) kullanmaktan kaçınılmalı,
 • Çiğ et ya da kümes hayvanları ile temas ettikten hemen sonra su ve sabun ile eller, mutfak çalışma yüzeyleri ve kullanılan mutfak eşyaları yıkanmalı,
 • Çapraz bulaşmayı önlemek için buzdolabında ya da derin dondurucuda çiğ et, tavuk ve deniz ürünleri diğer gıdalardan ayrı bir yerde tutulmalı,
 • Mümkünse, mutfakta iki kesme tahtası (çiğ et için ayrı, meyve ve sebze için ayrı bir kesme tahtası) bulundurulmalı, önceden çiğ et için kullanılmış ve temizlenmemiş bir yüzey üzerine pişmiş yiyecek konulmamalı,
 • Dondurulmuş gıdaları çözündükten hemen sonra pişirmeli ve tüketmeli, tekrar dondurulmamalıdır.

Salmonella enfeksiyonlarına karşı aşı bulunsa da koruyuculuğu yüksek değildir.

 • Salmonella enfeksiyonlarına karşı: Bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişilerde risk daha büyük olsa da tüm yaş grupları risk altındadır.
 • •Salmonella enfeksiyon belirtileri gösteren çocuklar derhal aileleri tarafından hekime götürülmesi gerekmektedir.
 • •Hamile ve emziren kişilerin hasta olması durumunda derhal hekime başvurmaları, hekim onayı olmadıkça ilaç almamaları gerekmektedir.

Kimler Riskli Gruptadır?

Salmonella enfeksiyonlarına karşı bebekler, yaşlılar, hamile ve emziren kişiler ve bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişilerde risk daha büyük olsa da tüm yaş grupları risk altındadır.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6