banner180

Saçlarınızı sık yıkamayın

Yapılan araştırmalar, saçları her gün yıkamak yerine haftada bir ya da iki defa yıkamanın daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Saçlarınızı sık yıkamayın
 Günümüzde insanlar hemen her gün saçını yıkamayı tercih etse de bundan yaklaşık 100 yıl önce makbul olan, ayda bir banyo yapılmasıymış.

Ayrıca bilim adamlarına göre de, saçınızı ne kadar seyrek yıkarsanız o kadar sağlıklı. Zira az banyo yaparak, kullandığınız şampuan sebebiyle vücudunuzu maruz bıraktığınız kimyasalı azaltmış oluyorsunuz. Araştırmalar, saçımızı yıkarken kullandığımız şampuanların içindeki sodyum sülfatın, çeşitli cilt rahatsızlıkları ve kansere sebep olan ağır bir kimyasal olduğunu gösteriyor. Saçları daha seyrek yıkamanın bir diğer faydası da, saçı, "sebum" ismi verilen kendi doğal yağıyla beslenmesine imkan bırakmış olmamız.


Sebum, saçın kurumasını ve yıpranmasını engelleyen ve saçı doğal yollarla besleyen bir yağ. Bizim, saçın kirlenmesiyle bağlantılı olduğunu düşündüğümüz bu yağ sayesinde aslında saçımız gücünü, parlaklığını ve rengini doğal bir şekilde koruyor.

 
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6