Rusya'nın koronavirüs aşısı 'Sputnik V' güvenli mi? Uzmanlar ne tepki verdi?

banner54

Rusya'nın milyonlarca insanı etkileyen koronavirüse karşı ürettiği aşı dünya gündeminde. Peki aşı pandemiye çare olabilecek mi? Uzmanlar ve diğer ülkeler Moskova'nın bu adımını nasıl değerlendirdi?

Rusya'nın koronavirüs aşısı 'Sputnik V' güvenli mi? Uzmanlar ne tepki verdi?

Tüm aşamalardan geçtiği belirtilen aşının antikor ve bağışıklık kazandırmada oldukça etkili olduğu açıklandı.

Ancak uzmanlar pandemilerle mücadelede geliştirilen aşı denemelerin genelde yıllar sürmesi ve SARS ve MERS gibi koronavirüs çeşitlerine bugüne kadar aşı üretilememiş olması gibi nedenlerle Kremlin'in açıklamalarını temkinle karşıladı.

Dünya Sağlık Örgütü, aşı adaylarının tescillenmeden önce tüm fazlardan geçmiş olması gerektiğinin altını çiziyor.

Klinik denemelerin etapları ne?

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için üç aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor.İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Bu noktada Rusya aşı ile ilgili yaptığı klinik çalışmaların raporları henüz yayımlanmadı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 31 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Covid-19'a karşı 26 aşı adayı klinik deneme, 139 aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.

Sputnik'e verilen tepkiler

Rusya'nın açıkladığı aşı Gamaleya Bilimsel Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü ve Rusya Savunma Bakanlığı tarafından üretildi.

1957 yılında uzaya gönderilen ilk Sovyet uydusunun Sputnik'in adı verilen aşıya diğer ülkeler ve kurumlar farklı tepkiler verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, aşı araştırma ve geliştirmede ülkeleri birlikte hareket etmeye çağırarak "Aşı milliyetçiliğinin hiçbir faydası olmayacak." açıklaması yapmıştı.

Örgüt son olarak Rusya'dan güvenli ve etkili bir aşı üretmek için kurallara uymasını istedi.

ABD'de Dış İlişkiler Konseyi'nde Küresel Sağlık Programı Direktörü Thomas Bollyky "Uygun şekilde test edilmeyen aşılar, sağlık üzerinde olumsuz bir etkiyle birlikte yanlış bir güvenlik duygusu yaratabilir." dedi.

Rusya: Aşı güvenli

Rusya aşıyı üretme yönteminin İngiltere, Çin ve başka ülkeler tarafından da kullanıldığına dikkat çekiyor.

Ekim ayında koronavirüse karşı toplu aşı kampanyası başlatmayı planlayan Rusya'da aşı önce doktorlar ve öğretmenler üzerinde denenecek.

Aşıyı geliştiren Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi aralık-ocak döneminde 5 milyon doz aşı üretileceğini duyurdu.

Rusya'da Vektor Eyalet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi ikinci bir aşı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. 4 Ağustos'ta ilk kez insanlar üzerinde denenen aşının seri üretimine ise kasım ayında başlanacak.

Rusya Savunma Bakanlığı aşının güvenliğiyle ilgili "Araştırmanın süresini kısaltmaya yönelik herhangi bir girişimde bulunmadan, daha fazla risk oluşmasını önlemek için aşı gönüllüler üzerinde yürürlükteki mevzuatla ve bilimsel metodolojik düzenlemelerle tam uyum içinde test edildi" açıklaması yaptı.

Soğuk Savaş dönemini hatırlattı

Rusya'nın son koronavirüs aşı hamlesinin Soğuk Savaş dönemi Sovyetler Birliği politikasına benzediği yorumları yapılıyor. Sovyetler Birliği'nin o dönem de büyük miktarda ucuz aşıyı gelişmekte olan ülkelere ihraç ettiği biliniyor.

Rusya'ya şu ana kadar 20 ülkeden 1 milyar doz aşı sipariş edildi. Moskova, Sputnik aşısını Brezilya, Hindistan, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Küba'da üretmeyi planlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6