banner180

O Avrupa ülkesinde aşı olmayanlara 3 bin 600 Euro ceza

Avrupa’da ilk kez Avusturya’da aşı zorunnluluğu yürürlüğe giriyor. Trafik kontrollerinde de aşı durumuun sorulacağı kaydedilirke, aşı olmayanları 3 bin 600 Euro ceza bekliyor.

O Avrupa ülkesinde aşı olmayanlara  3 bin 600 Euro ceza

Avusturya koronavirüse karşı aşı zorunluluğu uygulaması başlatan ilk AB ülkesi olmaya hazırlanıyor. 18 yaşından büyük herkese aşı zorunluluğu getiren yasa tasarısını tanıtan hükümet, uygulamanın sağlıklı yürüyebilmesi için trafik kontrollerinde aşı durumunun sorulacağını duyurdu.

Gelecek perşembe günü Meclis’te oylamaya sunulacağı belirtilen yasanın, onaylanması durumunda şubat ayından itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi. Deneme olarak mart ortasına kadar cezai işlemlerin yapılmayacağı belirtilen uygulamada, bu tarihten sonra aşı olmayanları 3 bin 600 euroya varan para cezaları beklediği ifade edildi.

FPÖ HARİÇ PARTİLER DESTEKLEDİ

Aşı zorunluluğundan hamilelerin ve sağlık sorunları nedeniyle aşı olması sakıncalı görülen kişilerin muaf tutulduğu belirtilirken, daha önce 14 yaş üstü için ön görülen yasanın 18 olarak değiştirilmesi üzerine popülist FPÖ dışında tüm parrtilerden destek gördüğü kaydedildi. Aşılama oranın çok düşük olduğu ülkede zorunluluk dışında başka altenatif kalmadığı ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6