banner180

İsveç'teki yaşlı bakım evinde yaşlılara iki haftada bir banyo yaptırılıyor

İsveç'in başkenti Stockholm'e bağlı olan Serafen'deki bir yaşlı bakım evi, kemer sıkma politikaları kapsamında yaşlı bakımlarında kısıtlamalara gitti. Bu kısıtlamaları abartan bakım merkezinin uygulamaları İsveç'te tepkilere neden oluyor.

İsveç'teki yaşlı bakım evinde yaşlılara iki haftada bir banyo yaptırılıyor

Edinilen bilgilere göre başkent Stockholm'de bir yaşlı bakım evi, personel ve diğer genel giderlerin artması üzerine kemer sıkma politikaları uygulamaya başladı. Ancak bu uygulamalardan doğan mağduriyet yaşlıların duş alma imkanını dahi engelliyor.

Çalışan sayısını azaltan bakım evi, önce yaşlıların dışarıda dolaştırılması yerine balkonlardan hava almaları için tekerlekli sandalyeleriyle saatlerce bekletiyor. Bununla da yetinmeyen bakım merkezi, yeterince çalışanı olmaması yüzünden iki haftadır yaşlılara duş yaptıracak elemanı olmadığı iddia ediliyor.

Yaşlılara iki haftada bir banyo yaptırılıyor
13 saat çalışacak eleman bulmakta zorlandığını iddia eden bakım merkezinin bu uygulaması soruşturma neden oldu. Konuya ilişkin soruşturma başlatıldı ve bakım evi ile ilgili ciddi cezalar gelmesi bekleniyor. 

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6