banner180

İsveç’te yeni vaka artışı nedeniyle polis ve ulaşım hizmetlerinde personel sıkıntısı yaşanıyor

İsveç’te yeni Kovid-19 vakalarının sayısında yaşanan patlama nedeniyle kritik kamu hizmetleri etkilenirken çok sayıda polis ve otobüs şoförünün Kovid-19 testinin de pozitif çıktığı bildirildi.

İsveç’te yeni vaka artışı nedeniyle polis ve ulaşım hizmetlerinde personel sıkıntısı yaşanıyor


İsveç Sivil Olağanüstü Haller Kurumu’ndan Svante Werger Çarşamba günü İsveç Televizyonu’na, “Kritik hizmetler de dahil olmak üzere bütün çalışanlar ve kuruluşlar zor durumda” dedi. İsveç Radyosu, İsveç polis teşkilatının yüzde 10’unun, yani 3 bin civarında kişinin, Çarşamba günü hastalık veya izolasyon nedeniyle işinin başında olamadığını söyledi. Hatta bazı küçük polis karakolları kapatılmak zorunda kaldı. İsveç Polis Sendikası’nda Sağlık ve Güvenlik temsilcisi Patrik Danielsson İsveç Radyosu’na, “Bazı polis bölgelerinde durum çok sıkıntılı, işleri yürütemez hale gelmenin eşiğindeyiz” diye konuştu. Öte yandan, Ulusal Operasyonlar Departmanı’ndan bir sözcü İsveç Televizyonu’na, polis teşkilatının durumun üstesinden gelebilmek için personel nakline ve görevleri yeniden önceliklendirmeye hazır olduğunu anlattı.


İsveç Televizyonu, İsveç’in batısındaki Varmland bölgesinde de otobüs şoförlerinin yüzde 10 kadarının hastalık nedeniyle çalışamadığını bildirdi. Bu durum, günde 40 ila 50 civarında otobüs seferinin iptaline neden oldu. Varmland bölgesi otobüs hizmetlerinin trafik müdürü Mikael Bergman İsveç Televizyonu’na, “Bu ciddi bir durum” dedi. Omicron varyantının hızlı yayılışı, İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun Çarşamba günü açıkladığı son istatistiklere de yansıdı. Teyitli vakaların toplam sayısı sadece bir hafta içerisinde 200 bin civarında artışla 1,7 milyonu geçti. Kurum Çarşamba günü İsveç’te günlük vaka sayısında da rekor kırıldığını, 10,4 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 43 bin yeni vakanın bildirildiğini duyurdu. İsveç’te Kovid-19 testi yaptıranların sayısında da çarpıcı bir artış yaşandı. Ülkenin idari bölgelerinin birçoğunda maksimum test kapasitesine ulaşıldı ve bu yüzden halktan sadece kesinlikle gerekli ise test yaptırması istendi. Stockholm Tabipler Birliği başkanı da dahil olmak üzere birçok sağlık çalışanı Salı günü testin “anlamsız” hale geldiğini, çünkü semptom gösteren neredeyse herkesin enfekte olduğunu ve test sonuçlarının alınma süresinin artık bir haftaya kadar uzayabildiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6