İsveç’te Kıbrıs hellimi konusunda uyarı

İsveç’te Kıbrıs hellimi konusunda uyarı

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’nın İsveç’te yayımladığı bir bildiride Kıbrıs’ın güneyinden ithal edilen hellimlerin, hellim üretiminde kullanılan sütün elde edildiği hayvanlara yüksek miktarda antibiyotik verilmesinden ötürü tehlikeli olabileceği uyarısında bulunduğunu, Rum hayvancı ve hellim üreticilerinden ise tepki geldiğini yazdılar.

Habere göre söz konusu Vakıf, Kıbrıs’ın güneyinde hayvanlarda antibiyotik kullanımı yüksek olduğu ülkeler arasında yer aldığını belirterek İsveç halkını aşırı hellim tüketiminden kaçınmaları ve yerli üretim peynirleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

Gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkili makamları ve peynir üreticilerinin ise yaptıkları açıklamalarda, bugüne kadarki kontrollerde hellimde antibiyotiğe rastlanmadığını duyurduklarını yazdı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Peynir Üreticileri Birliği Başkanı Yorgos Petru, ihraç edilen tüm hellimlerin HACCP standartlarına göre yapıldığını, antibiyotikli sütten yoğurt üretilemeyeceğini ve hellimin de kaliteli olmayacağını belirtti.

Tarım Bakanı Kostas Kadis ise Kıbrıs’ın güneyinde üretilen hellimin hiçbir zaman insan sağlığına zararlı herhangi bir kalıntı içermediğini iddia ederek Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Kıbrıs Cumhuriyeti gibi daha birçok ülkeyi yüksek miktarda antibiyotik kullananlar listesine alırken yanlış hesaplama parametreleri kullandığı görüşünü belirtti.

(TAK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER