banner198

İsveçlilerin yurtdışında fuhuş yapması yasaklanıyor...

İsveç'te önceden her türlü para karşılığı cinsel ilişkiyi yasaklayan Adalet Bakanlığı, yasağı yurtışında da geçerli olması için düğmeye bastı.

İsveçlilerin  yurtdışında fuhuş yapması yasaklanıyor...
Yurtdışında fuhuşa bulaşan İsveçlilerin mahkemelerde yargılanabilmesi için yeni bir yasa tasarısın üzerinde çalıştıklarını belirten Adalet Bakanı Morgan Johansson, yasa tasarısını kısa sürede kanunlaşacağını  söyledi.

 İsveç Adalet Bakanlığı web sitesinden de  duyurulan yeni yasa tasarısında İsveçli erkeklerin yurt dışında para karşılığı cinsel ilişkiye girmelerinin yasaklanması, fahişeliği, çocuklarla para karşılığı cinsel ilişkiye girenlere verilen cezanın arttırılması gibi maddeler bulunuyor. 

Yasağın getirilmesi konusunda Adalet Bakanlığını etkileyen İsveç Kadınlar Federasyonu Başkanı Carina Ohlsson, dünyada pek çok ülkenin fuhuşu legalize ederek amaçladıkları hedefe ulaşmadıklarını, fuhuşu yasallaştırmanın cinsel şiddeti artırdığını görmeye başladıklarını ve yeni arayışlara girdiklerini gözlemlediklerini dile getirdi.

Yasanın kapsamını genişletilmesini istediklerini belirten Ohlsson, bu amaçla İsveç Kadın Lobisi’yle birlikte çalışma yaptıklarını ve taleplerini içeren mektubu daha önceden  İsveç Hükümeti’ne ilettiklerini söyledi.


İSVEÇ FUHUŞU YASAKLAYAN İLK ÜLKE OLDU
 
1999 yılında, İsveç para ve maddi çıkar karşılığı cinsel ilişkiye girmeyi yasaklayan ilk ülke oldu. On yıl sonra ,Norveç bir adım daha ileri giderek Norveçli erkeklerin sadece Norveç’te değil, yurt dışında da para karşılığı cinsel ilişkiye girmelerini kriminalize etti.
 
 Aynı yıl İzlanda’da benzeri bir yasa kabul edilirken, Finlandiya’da insan ticareti kaynaklı fuhuş yasaklandı. Farklı bir tutum izleyen Danimarka ise 2000’li yılların başında fuhuşu tamamiyle legalize etti.
 
İsveç’te yasa kabul edildiği sıralar yasanın etkili olmayacağını öne sürerek yasaya karşı çıkan bütün  partiler tutum değiştirdi. Yapılan araştırmaların fuhşa bulaşan kadınların  % 50 oranında azaldığını göstermesi ve toplumun kadına yaklaşımında değişikliğe neden olması bu partilerin görüş değiştirmelerinde etkili oldu.
 ATİLA ALTUNTAŞ/İSVEÇ GÜNDEMİ
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6