İsveçli Bilim Adamlarının Yıllar Süren Araştırması: Ay Uyku Kalitemizi Nasıl Etkiliyor?

banner54

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırma, insanların uyku kalitesinin Ay’ın döngülerinden etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, erkeklerin uykusunun kadınlardan daha fazla etkilendiğini de tespit etti.

İsveçli Bilim Adamlarının Yıllar Süren Araştırması: Ay Uyku Kalitemizi Nasıl Etkiliyor?

Yeni bir çalışmada, İsveç'in Uppsala kentinde bilim insanları 850'den fazla kişinin uykusunu izledi ve polisomnografi ölçümlerini kullanarak bir gecede uykularının başlangıcını, süresini ve kalitesini tespit etti.

Bu tek gecelik ölçümler, hem erkekler hem de kadınlar arasında birkaç yıl boyunca bireylerde kaydedildi.

Kaydedilen geceler, Ay döngüsünün farklı aşamalarında yapıldı.

İnsanların genellikle daha fazla karanlıkta daha iyi uyuma eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, dolunay zamanının insan uykusuna zarar verdiği görüldü.

Yeni araştırmada, sonuçlar ay döngülerinin insan uykusu üzerinde önemli ve saptanabilir bir etkiye sahip olduğunu doğruluyor.

Uppsala Üniversitesi'nden Christian Benedict, Ay döngülerinde erkeklerin uykusunun kadınlardan daha fazla etkilendiğini de tespit ettiklerini söyledi.

Uykunun Ay’ın evrelerinin değişiminde  yerçekimindeki değişikliklerin ve jeomanyetik süreçlerin de etkili oduğu belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6