banner180

İsveç'te salgın başa sardı!

İsveç'te ülkenin birçok acil servisinde salgın nedeniyle durum son derece kritik ve baskı altında.

İsveç'te salgın başa sardı!

Korona, RS virüsü ve gribal enfeksiyon vakalarının yoğunlaştığı İsveç'te sağlık sistemi alarm veriyor.

Ülkedeki bazı hastaneler durumun son derece kritik olduğunu ve acil servislerde yer kalmadığı uyarısında bulundu.

Södersjukhuset'ten Anja Steiber, "Kovid hastalarının sayısı yüzün üzerine çıktı ve bu, pandeminin ilk dalgasında gördüğümüz seviyelere yaklaşıyor" ifadeleri kullandı.

Son günlerde, ülkedeki hastanelerin birçoğu aşırı yoğun ve yatılı hasta sayısındaki artış nedeniyle alarm verdi. RS virüsü, mevsimsel grip ve kovid-19 karışımı, baskının önemli ölçüde artmasına neden oldu.

Artan hasta sayısı, bekleme sürelerinin artık normalden daha uzun olduğu ülkenin bazı acil servislerinde de göze çarpıyor.

Ağır darbe alan hastanelerden biri de Stockholm'deki Södersjukhuset.

Hastane basın sorumlusu Anja Steiber bir e-postada, "Södersjukhuset'teki durum hala çok gergin ve hastane durumu halletmek için personel modunda," diye yazdı.

Kovid hasta sayısı hızla artıyor

Pazartesi günü hastanede aşırı kalabalık vardı ve sabah saatlerinde hastanenin acil servisinde kendisine bakılmasını bekleyen 27 hasta olduğu belirtildi.

Hastane tarafından yapılan açıklamaya göre, son günlerde üçlü salgında önemli artış görüldüğü belirtilirken, özellikle kovid-19 vakalarındaki hasta sayısında ciddi artışın hastane acil servislerini doldurduğu ifade ediliyor.

Anja Steiber, yaşanan dramatik tablo ile ilgili: "Pandeminin ilk dalgasında gördüğümüz seviyelere yaklaşıyor. İnfluenza hastalarında da artış oldu ve çocuk hastalıkları bölümlerinde aşırı yoğunluk hastaneyi hâlâ zorlanıyor" şeklinde ifadeler kullandı.

Hastane: Acil tıbbi tedaviye ihtiyacı olan tüm hastalara yer açabilmek için ayarlama yapmaya çalışıyor. Acil durumu giderebilmek için hastane programlanmış normal tedavileri durduruyor.

Anja Steiber, "Maalesef bu, hastanın yatırılmasını gerektiren planlanmış ameliyatların bir sonraki duyuruya kadar iptal edilmesi gerektiği, ancak mümkün olan en kısa sürede devam edecekleri anlamına geliyor" dedi.

Stockholm'deki Karolinska hastanesinde bile birçok hasta acil tedavi arıyor.

"Korona, kış hastalığı, RS ve grip nedeniyle solunum sorunu yaşayan çok sayıda hasta var. Ayrıca çok fazla trafik kazası nedeniyle gelen hasta var" diyen Hastanenin basın sözcüsü Marcus Hagström, "Elbette, tüm bu enfeksiyonlar personel gruplarımızı da etkiliyor ve bu da çalışanları ekstra stresli hale getiriyor" ifadeleri kullandı.

Bölge, ziyaretçi kısıtlamalarını yeniden getiriyor

Norrtälje Hastanesi ile Kronoberg Bölgesi de bakım üzerindeki yüksek baskı nedeniyle personel moduna geçti. Kronoberg Bölgesi de yatan hastaların ziyaret edilmesine kısıtlama getirmeye karar verdi.

"Şu anda kovid-19'un yayılmasında keskin bir artış var" diyen Bulaşıcı hastalıklar doktoru Christian Blomkvist, 2-3 hafta içinde örnek alınan gruplardaki vaka sayısının üç kattan fazla arttığını söyledi.

Ziyaret saatleri dışında hiçbir koşulda ziyaretinin kabul edilmeyeceği ve ziyaret saatlerinde en fazla iki kişinin kabul edebileceği belirtti.

GP'nin bildirdiğine göre Göteborg'da, çocukların yoğun bakım ünitesi üzerindeki muazzam baskıyı kaldırabilmek için planlanan diğer tüm tedaviler iptal edildi.

Diğer şeylerin yanı sıra, solunum cihazından çıkıldıktan sonra hastaların alındığı odaların yeterli olmadığı konusunda uyarıda bulunuldu.

Queen Silvia'nın çocuk hastanesinin çocuk yoğun bakım ünitesinde başhekim olan Katrin Adrian, gazeteye verdiği demeçte, hasta olan, oksijene ihtiyacı olan ve yemek yemekte güçlük çeken çok sayıda insan olduğunu söyledi.

"Acil servisi ek olarak kullanmayın"

Benzer bir durum Umeå'daki Norrland Üniversite Hastanesinde de görülüyor.

"Acil girişte yer açmak için planlanan ameliyatları ve düzenli doktor kontrollerini iptal etmemiz gereken aşamaya geldik" diyen Norrland Üniversite Hastanesi acil servis bölüm başkan yardımcısı Kent Sandström, alının karar nedeniyle olumsuz etkilenen hastalar için durumun inanılmaz derecede üzücü olduğunu söyledi.

İsveç'te havaların soğumasıyla birlikte yeniden ivme kazanan korona virüs vakalarına ek olarak, RS virüsü ve gribal salgın kombinasyonu sağlık sistemini işlemez hale getirebilir.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6