banner198

İsveç'te otomobillerin radyolarını kapatabilen ambulanslar geliyor

Son ses müzik dinleyerek yolculuk yapılırken arkadan yaklaşan ambulansın sesini duymak zor olabiliyor. Saniyelerin hayati önem taşıdığı acil durumda öndeki otomobillerin kenara çekilmek için zaman kaybetmemesi gerekiyor. İsveç ambulansların önündeki araçların radyolarını kapatabildiği bir sistem üzerinde çalışıyor.

İsveç'te otomobillerin radyolarını kapatabilen ambulanslar geliyor
Bahsi geçen sistemin çalışması için otomobillerin radyosunun radyo data sistemini destekliyor olması gerekiyor. Otomobillerin çoğunda bu özellik olduğu için İsveç’te uygulamanın hayata geçirilmesinin önünde bir engel yok gibi görünüyor. Söz konusu sistem sayesinde otoyolda ilerleyen ambulans önünde engel teşkil eden otomobillerin radyoları kesilebiliyor ve böylece ambulansın geldiğini belli eden sesli bir uyarı yapılıyor.

Konuyla ilgili tek soru işareti ise sistemin tam olarak verimli çalışıp çalışmayacağıyla ilgili… Örneğin trafikte sıkışan bir ambulans yakındaki başka bir yolda olan ve herhangi bir şekilde geçişe engel olmayan bir otomobilin de radyosunu kesintiye uğratabilir. Bunun önüne nasıl geçileceği şimdilik meçhul. Eğer her şey sorunsuz giderse önümüzdeki dönemlerde uygulamanın faaliyete geçmesi bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6