banner180

İsveç'te cilt kanseri vakaları artıyor

Vetenskapsradion'a göre, İsveç'te yeni cilt kanseri vakalarının sayısı artıyor ve şu anda Avustralya ve Yeni Zelanda'dakiyle hemen hemen aynı yüksek seviyelere ulaştı.

İsveç'te cilt kanseri vakaları artıyor

Avustralya ve Yeni Zelanda'da, cilt kanseri rahatsızlığında erkekler kadınlara oranlara daha fazla etkileniyor, ancak İsveç'te cilt kanserinden etkilenenlerin sayısı hem erkekler hem de kadınlar arasında eşit derecede yüksektir.

Cilt kanseri vakaları 1950'lerden beri istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Cilt kanseri uzmanı ve raporun ortak yazarı Jan Lapins, cilt kanseri riskini azaltmak için gereksiz güneşlenmeyi azaltmanın önemli olduğunu söyledi.

"Güneş bağışıklık sistemini düzenleyen bir etkisi olmasına rağmen, güneşte normalden fazla durulması halinde cilt kanserini tetikliyor" ifadeleri kullandı.

Hayat boyu uzun süre kontrolsüz aşırı güneş ışınına maruz kalan kişilerin cildinde incelme, lekelenme, damarsal yapılarda artış ve deri tümörleri görülebiliyor. Güneşin etkisi mevsimsel bir farklılık göstermediği için güneş ışınlarının etkileri kışın da yaz aylarındakine yakın şiddette gözlemlenebiliyor.

Sürekli güneşlenenler de artık gereksiz güneşlenmeyi bırakmalıdır uyarısı yapıldı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6