banner114

İsveç'te bir deney için dişleri çekilen köpekler öldürüldü

İsveç'in Göteborg Üniversitesi Sahlgrenska Akademisi'nde deney için dişleri çekildikten sonra veteriner dairesine bırakılan ve orada da öldürülen köpekler halkın isyanına neden oldu.

İsveç'te bir deney için dişleri çekilen köpekler öldürüldü

Tartışmalı bir diş implantı deneyinde kullanılan altı laboratuvar köpeği teslim edildikleri veteriner tarafından öldürüldü.

Bu duruma sert tepki gösteren  İsveç Hayvan Hakları Birliği (Djurrättsalliansen) 80 binden fazla kişinin imzasını toplayarak bu deneylerin durdurulmasını istedi.

Komedyen Ricky Gervais ve aktör Peter Egan gibi ünlü hayvan hakları aktivistlerininde desteklediği  imza kampanyası uluslararası alanda da dikkat çekti.

Sahlgrenska Akedemisi  İletişim fakültesi Başkanı Anna von Porat, köpeklerin bir veteriner dairesinden  alındığı ve sağlıklı olarak ta veterinere geri bırakıldığını söyledi. 
 
 Porat, köpeklerin insanlara benzer ağız bakterileri içerdiğinden, implantların canlı doku ile kaynaşma şeklini incelemek için köpeklerin kullanılmasının gerekli olduğunu vurguladı. 
 
Hayvan Hakları Birliği Sözcüsü Malin Gustafsson Üniversitenin köpekler hakkında yaptığı savunmanın  hiç bir şekilde kabul edilemez olduğunu vurguladı. 

Gustafsson, “Bu köpekler yaşamaya devam edebilirdi.  Her yönden anlaşılması imkansız ve tamamen affedilmez büyük bir kabahat'' dedi. 

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER