banner114

İsveç Başbakanı koronavirüs stratejisini savundu

Ülkesinde Covid-19 vaka ve ölümlerinin komşu ülkelere göre daha yüksek olmasına rağmen İsveç Başbakanı Stefan Lofven, salgınla mücadelede doğru stratejiyi seçtiklerini söyleyerek, hükümetinin diğer Avrupa ülkelerinin aksine katı bir karantina uygulamama yönündeki kararını savundu

İsveç Başbakanı koronavirüs stratejisini savundu

Komşuları Norveç, Finlandiya ve Danimarka'ya kıyasla, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında daha ağır bir bilançonun ortaya çıktığı İsveç'te, Başbakan Stefan Lofven, salgınla mücadelede izledikleri yöntemi savundu. Lofven, "Bireyleri korumak, enfeksiyonun yayılımını sınırlamak vb. gibi, benimsediğimiz stratejinin doğru olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Lofven, "En çok tartışma konusu olan ve İsveç'te farklı yaptığımız şey, okulları kapatmamamızdı. Şu an haklı olduğumuzu düşünen epeyce insan var" dedi. Lofven ayrıca, Halk Sağlığı Kurumu'nun yüz maskesini zorunlu kılmama yönündeki kararını da savunarak, "Söyledikleri ve kesinlikle inandığım şey, kullandığımız esas araç olamayacakları" diye konuştu. Lofven, "Yine de önemli olan sosyal mesafe, test ve izleme. Bulaşı azaltmak için ana odak noktamız bunlar olmalı" diye ekledi. Pek çok Avrupa ülkesi sıkı karantina uygulamalarına başvururken İsveç, salgın sürecinde sosyal mesafeye odaklanan bireysel tedbirleri öne çıkarmıştı. İsveç'te, komşu ülkelere kıyasla Covid-19 kaynaklı ölümler daha fazla olsa da, sıkı karantina tedbirleri uygulayan İngiltere ve İspanya kadar ağır bir bilanço oluşmadı. Diğer yandan Avrupa'nın pek çok bölgesinde, seyahat ve sosyal etkileşimler üzerindeki kısıtlamalar kademeli olarak kaldırıldıkça yeni vakalarda artış görürülürken İsveç, son haftalarda hem vakalarda hem de ölümlerde düşüş yaşadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6