Erken uyumanın faydaları say say bitmiyor

Araştırma neticelarına göre gece uykusunun bölünmesi de karamsar düşüncelerin gelişimine yol açıyor.

Erken uyumanın faydaları say say bitmiyor
  Psikologlar iyi bir uyku düzeninin yardımcı olabileceğini söylüyor. İyi bir uyku çekmek var olan problemleri çözmese dahi, olaylara objektif bakabilmeyi sağlayabilir.

Sağlıklı bir kiloda kalmanız kolaylaşabilir

bir zamanştırmaya göre, ne kadar az uyursanız aşırı kilolu olma ihtimaliniz o kadar artıyor. Nasıl mı? Düzenli şekilde uykusuz kalınca, egzersiz ve sağlıklı yemek seçimleri yapmak için daha az enerjiniz oluyor.

ilaveten, ne kadar uyanık kalırsanız, bir şeyler yeme ihtimalinız o kadar artıyor. Vücudumuzun biyolojik saati akşam sekizden sonra bizi daha tuzlu veyağlı yiyeceklere yöneltiyor. Bu, geç saatlere kadar oturan kullanıcılarının erken yatan insanlara kıyasla günde 550 kalori daha almalarına sebep olmakta.

Teniniz daha parlak ve sağlıklı

İsveç’te yapılmış bir zamanştırma az uyku uyumanın dış görünüş üzerinde negatif etkisi meydana geldiğini doğruladı. Araştırmaya katılanlar kendilerine gösterilen fotoğraflar içinde yeterince uyumamış kullanıcılarının fotoğraflarını daha az çekici, daha sağlıksız ve daha üzgün buldular.

Uyku esnasında vücudunuz yaşlı hücreleri taze ve yeni hücrelerle değiştirir, böylelikle teniniz daha parlak ve sağlıklı görünür. Uykusuzluğa bağlı şişmiş göz kapakları, kızarmış gözler ve solgun bir cilt cazibenize darbe vuruyor olabilir!

İnsanlarla daha iyi geçinebilirsiniz

son günlerde basitçe sinirlenip insanlarla tartışmaya mı başlanıyornız? Yeterince uyumamak sizi stresli ve çabuk sinirlenen birisi yapabilir ve normalde umurunuzda olmayacak küçük şeyler şalterlerinizin atmasına sebep olabilmekte.

Öte yandan, iyice dinlenmiş olmak stres seviyenizi düzenleyerek sizi daha iyimser, sabırlı ve sorunsuz yapar. çevresinızdaki hiçbir şey değişmese dahi, yaşamın iniş ve çıkışlarıyla daha basit başa çıkarsınız.

Kışın basit hastalanmayan insanlardan olabilirsiniz.

Ellerinizi yıkamanın yanı sıra yeterince uyumak da grip ve soğuk algınlığından korunmak için etkili bir yöntem. Yeterli uyku bağışıklık sisteminizi güçlü tutar, böylece maruz kaldığınız hastalık ne olursa olsun, size bulaşma ihtimali düşer. Ve eğer hastalanırsanız da, daha çabuk iyileşirsiniz.

ciddi hastalıklara yakalanma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.
Kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, yüksek kan basıncı ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma ihtimalinizi düşürmek için, doğru beslenme ve egzersizin yanı sıra, yeterince uyuduğunuzdan da emin olun.

Uyurken, vücudunuz kalbinizde, damarlarınızda, beyninizde ve başka dokulardaki hasarları onarır. şayet yeterince uyumazsanız, bu onarım süreci zarar görür. Gittikçe organlarınız yıpranır ve ehemniyetli sorunların yolu açılır.

İşinizde daha üretken olabilirsiniz

Hepimiz geç uyuduğumuz bir gecenin sabahında işe gidip öğlene kadar bitmiş olması şart olan bir rapora boş boş bakıp odaklanamamanın yarattığı can derdinı yaşamışızdır. Uykusuz kalmak konsantre olma ve hatırlama bu gibi işlevlerimizi etkiler.
Uykusuzluğun etkileri bunlarla da kalmıyor.

REM uykusu eksikliği – uykunun rüya gördüğümüz bhayat kaybıü – yaratıcı düşünceyle alakalı becerilerimizi kötü yönde etkileyebiliyor. Yakınlarda yapılmış bir araştırmaya göre REM uykusundan uyanmış kullanmakta olanların, REM uykusu uyumamış insanlara kıyasla, bir yap-boz çözme hakkında 0 daha başarılı olduğu görülüyor.

Sekiz saatlik uykunuzu uyuyun ve güne keyifır hissederek başlayın. Raporun öğleye kadar bitmesi mi gerek? Hemen halledersiniz.

Trafikte daha güvende olabilirsiniz.

Çok önemli olmadığını düşünebilirsiniz, fakat uykusuz bir durumda trafiğe çıkmanın getirmiştirği riskler küçümsenmeyecek kadar çok.

Amerikan Otomobil Birliği’nin açıkladığı istatistiklere göre, 6 – 7 saat uyumuş bir insanın kaza geçirme riski, 8 saat uyumuş bir insanınkine kıyasla iki katı. 5 saatten az uyumak ise bu riski 5 katına çıkarıyor. 24 saat uyumamış bir bireyin sürüş becerisi, legal olarak alkollü sayılan bir insanınkine denk.

Sabahları alarmınızı üç kez erteleme ihtiyacı duymazsınız

şayet sıcacık yatağınızdan çıkmaya katlanamıyorsanız, ne kadar uyursanız uyuyun sabahları yataklarından fırlayan insanlardan olamazsınız. Yalnız düzenli bir şekilde uyumaya başladığınızda sabahları yataktan kalkmak çok daha basit olabilmektedir.
Yenilenmiş hissederken sabahla başa çıkmak çok daha basit olur, hatta vücudunuz yeterince dinlenirse alarm kurmaya bile ihtiyacınız olmayabilir.

şayet akşamları erken yatmak sizin için basit değilse, ılık bir duş almayı deneyin. Kendinize bir uyku öncesi rutini yaratmak ve elektronik cihazları kapatıp odayı serin tutmak vücudunuzu uyku moduna sokmaya yardımcı olabilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 01:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali yücedal
Ali yücedal - 4 yıl Önce

Erken uyuyan dinç olur

SIRADAKİ HABER

banner6