banner180

Enerji içecekleri sağlığınızı tehdit ediyor

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ve Türkiye’de tüketimi hızla artan enerji içeceklerinin sağlığı önemli derecede tehdit ettiğini belirtiyor.

Enerji içecekleri sağlığınızı tehdit ediyor
 İçeriğinde bol miktarda kafein bulunan enerji içecekleri,  özellikle çocuklarda ve gençlerde fazla tüketilmesi halinde kafein zehirlenmesine neden olduğu belirtiliyor. Uyarıcı etki yapması nedeniyle kullanıma teşvik edilen enerji içecekleri,  geçici bir süreyle öğrenme performansını arttırıyor. Bu sebeple özellikle çocuklar ve gençler tarafından çok fazla tüketiliyor.

 Avrupa Gıda Güvenliği kurumunun raporunda yer alan bilgilere göre, enerji içecekleriyle ilgili en önemli sorun içerisinde çok fazla miktarda kafein bulunması. Kahvede de kafein miktarı çok fazla ancak sıcak tüketildiği için yavaş yavaş tüketiliyor. Ancak enerji içecekleri soğuk olarak tüketildiği için kısa sürede fazla miktarda içiliyor. Buda kafein zehirlenmesi riskini arttırıyor.

Sınırlamalar getirilmeli

Bazı ülkeler enerji içeceklerine karşı önlem almaya başladı. Buna örnek olarak İsveç ve Macaristan da enerji içecekleri özel sağlık vergisine tabi. Ayrıca İsveç’te bazı enerji içecekleri eczanelerde satılmakta ve çocuklara satın alınması yasaklanmış durumdadır.

Avrupa Ofis Araştırma grubunun raporuna göre, hekimlerin karşılaştığı sağlık sorunlarının enerji içeceğine bağlı olup olmadığını araştırma konusunda bilinçlendirilmeleri ve eğitimden geçmeleri gerektiğini belirtiyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6